Списък, включващ 600 сгради паметници на културата във Варна, предложен за актуализация в Министерството на културата през 2015 година, все още не е одобрен. Междувременно за 10 години от него са извадени 12 сгради, а 10 от тях вече са ликвидирани.
Това съобщи бившият главен архитект на Варна Виктор Бузев. Проблемът е, че когато няма актуален списък с режими за паметниците на културата - няма правила. Когато няма правила, идва наред импровизацията, а българите са много добри в това - своеволни цветове, стиропори, дограми, коментира Бузев.
По думите му е редно такъв списък да бъде обновяван периодично. За тези близо 10 години и други сгради придобиват статут на паметници на културата - исторически събития, изминали са определен брой години. Най-малко това са годините, които са между различни социални и икономически събития, които са се случвали в страната, каза той, визирайки и комунистическите сгради. Голяма част от тях могат да влязат в такъв списък, те имат всички белези, представители са на строително-архитектурната и инженерна мощ на една епоха, която е отминала и е исторически позната като епоха. Нормално е нейните сгради и символи да придобият такъв статут, категоричен е архитектът.
Основният фактор за опазване на паметниците на културата са собствениците, подчерта Бузев.
Наследниците да разберат с каква ценност разполагат и какъв дивидент могат да черпят от имота си, а не само от разгънатата застроена площ на квадрат. Това е начинът сградите да не пустеят и да бъдат оставяни до състояние на саморазруха, смята Бузев.
Тромавите процедури за укрепване, реставрация или аварийни ситуации, при които падат елементи от фасадите, оставят сградите дълго с издигнати скелета, които пречат на придвижването по тротоарите. Това са т. нар сгради, които са в опасно аварийно състояние. Те застрашават живота и здравето на минувачите, посочи бившият архитект. Таксите за ползване на тротоарно право, които трябва да са стимул за по-бързо приключване на ремонтните дейности, не са ефективна мярка, посочи още Бузев.
Бившият главен архитект на Варна е привърженик на принципа на контраста при реставрирането на сградите и даде няколко примера, в които автентичната архитектура е съчетана с модерни решения.
Виктор Бузев коментира и един от последните случаи, разбунил част от варненската общественост - този за премахването на кованата ограда на една от емблематичните сгради в центъра на града - между бул. "Сливница" 20 и ул. "Петко Каравелов" 1:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..