Събарянето на оградата на къщата на бул. "Сливница" 20 и ул. "Петко Каравелов“ 1 във Варна е допустимо, тъй като тя не е автентична.
Това е записано в съгласувателното становище на Министерството на културата (МК) към проектната документация.
Уточнението е във връзка с питане до Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) на Радио Варна и обществения интерес относно разрушаването на оградата към сградата паметник на културата с административен адрес на ул. "Петко Каравелов" 1 и бул. "Сливница" 20.
Сградата, в която дълги години се помещаваше банка, назад в годините приюти първия офис на някогашия СДС след 1989 г., а още преди това в нея дълго време беше една от централите на БКП.
В Националния държавен архив на НИНКН се съхранява частична информация за сградата, посочват от института в отговор на запитването кога точно е изградена оградата и въз основа на какви документи се съди коя част от нея кога е изградена?
Архивната фотодокументация показва, че оградата е променяна през годините, посочват от НИНКН:
1. На снимки, публикувани във вестник през 1930 г. в реклама на архитектурното бюро на арх. Стефан Попов, се вижда, че автентичната ограда не е била на регулационна линия, изградена е с колони, с различнa височина и бетонни шапки. Няколко години след изграждането й е пристроена от север.
2. На снимка от 1940-те години, когато бул. „Сливница“, тогава бул. „Георги Димитров“ все още не е бил пешеходен, подходът към сградата се осъществявал през по-малка порта от ковано желязо, вдигната от нивото на улицата и тротоара.
3. В документация от 1994 г. за адаптиране на сградата към функциите на банка е направен проект за преустройство на ВиК и ел. инсталации, на оградните зидове и достъпа до имота, както и на водното огледало.
След поредицата намеси оградата е загубила автентичния си вид, уточняват експертите на института.
Проектната документация е изготвена на база Виза за проучване и проектиране от Главния архитект на Община Варна, издадена на 03.06.2019 г. за „Промяна предназначението на сграда на „Булбанк“ АД в ресторант със сервизни помещения, офиси и зимна градина в дворната част на имота“ в ПИ 10135.15.08.104, представляващ УПИ III – 3, кв. 711, по плана на 3 м. р., ул. „Петко Каравелов“ №1, гр. Варна за първи етап – проект за поставяне на преместваемо метално съоръжение – зимна градина (и схема за поставяне на преместваем обект- зимна градина).
Според отговора, получен от Радио Варна, проектът предвижда поставяне на преместваемо метално съоръжение - зимна градина с полезна площ 293 кв. м, разположено в дворната част на имота, с изчистена планова схема.
"Фасадите на преместваемия обект са решени така, че сградата - единична недвижима културна ценност (ЕНКЦ), да бъде визуално възприемана в нейната цялост и да са в хармония с архитектурната стойност на сградата. Това се постига чрез ритмичност на колоните, отваряеми по вертикала фасадни витрини и подвижни покривни системи, прозирни и ажурни елементи. Използваните в зимната градина материали са естествени – метал, стъкло, зеленина, настилка от клинкерни плочи. Предвиденото озеленяване е с храстова растителност по целият периметър на зимната градина, както и по калканната стена на оградния зид към двора на съседния поземлен имот".
От НИНКН посочват още, че не разполагат с информация кога е изграден фонтанът, който се помещаваше в двора на имота.
"Водопроводната система в гр. Варна обаче е създадена след 1932 г. според публикации във Варненски общински вестник. Това означава, че при строителството на сградата в имота не би могло да има оформена водна площ и тя е обособена на по-късен етап.
От цитирания вече проект от 1994 г. става ясно, че до онзи момент на мястото е имало водно огледало, а не фонтан. Проектът за преустройството от 1994 г. предвижда подмяна на облицовката около съществуващото водно огледало с гранитна".
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..