Основната концентрация на зимуващите водолюбиви птици в България, традиционно, е регистрирана по Черноморското крайбрежие, както и в някои големи вътрешни язовири.
Числеността на зимуващите водолюбиви видове птици е по-висока в сравнение с данните от миналогодишното преброяване, обобщават специалистите. Те са преброили 97 вида с обща численост от 280 956 индивида.
За разлика от предходните няколко години, тази година числеността на зимуващите в страната диви гъски е доста по-висока. Екипите са преброили общи 31 230 големи белочели, 154 сиви и едва 24 от световно застрашените червеногуши гъски, като, за сравнение през миналата година, техният брой е бил съответно 1887 големи белочели, 101 сиви и 5 червеногуши гъски.
Това сочат резултатите от 48-ото преброяване, провело се между 11 и 14 януари тази година. В рамките на четири дни 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българска академия на науките, ловни сдружения и представители на други неправителствени организации, успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 200 влажни зони у нас.
Сравнително малко бяха птиците и числеността им по Дунав, тъй като по време на преброяването реката беше с високо ниво и липсваха т. нар. пясъчни коси, които привличат хиляди птици. Поради по-студеното време, голяма част от малките язовири и рибарници бяха замръзнали, съобщават от Българското дружество за защита на птиците.
Ненадминат остава рекордът през 2013 г., когато бяха установени рекордните за България над 54 000 червеногуши гъски.
И тази година трите най-многочислени наблюдавани водолюбиви вида птици са: обикновената лиска (53 146 инд.), зеленоглавата патица (46 538 инд.) и големият корморан (35 707 инд.). От световно застрашените видове, освен червеногушите гъски, са установени още 20 513 кафявоглави потапници, 7 кадифени потапници в язовир Огоста, 37 тръноопашати потапници в Бургаското езеро и язовир Мандра, 7 ушати гмуреца и 548 средиземноморски буревестника по Северното и Южното Черноморско крайбрежие. Сред интересните наблюдения са още и: 2 планински потапници на язовир Батак, 1 белобуза гъска при язовир Абланица, 36 белооки потапници, 17 големи брегобегача при Поморийско езеро, 1709 неми, 742 пойни, 61 тундрови лебеда, 6 червеногуши гмуркача, 50 сиви жерава при Дуранкулашкото езеро, 59 морски орли, 68 големи черноглави чайки в района на Бургас, 11 траурни потапници от Южното Черноморие, 26 големи, 294 средни и 243 малки ниреца, 7 червеноклюни потапници, 887 къдроглави и 9 розови пеликана, 17 013 малки корморана, 1491 розово фламинго, 369 червени и 4931 бели ангъча, 766 саблеклюна и др.
Повече информация за тенденциите и численостите на отделните видове можете да намерите тук: http://wpe.wetlands.org/
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..