Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването на морето: между регулациите и намесата на човека

Снимка: Сияна Спиридонова

"Основният проблем е липсата на достатъчно пречиствателни станции в морските курорти, има много места, където дори такива липсват. Затова замърсяването на морето се учеличава драстично през лятото. Отпадъците в моретата са световен проблем, по пътя на хранителните вериги достига и до човека и дава все по-големи отражения върху нашето здраве. Развитието на зелентите и сини политики винаги ще е в полза на човека", каза Радослава Бекова, хидробиолог в секция "Биология и екология на морето" към Института по океанология на БАН. "Съгласно директивата за хабитатите и за птиците, сега предстои да бъдат отбелязани защитени територии в морето, които да бъдат регламентирани. В "Натура 2000" има определени зони, които са изцяло морски, има и такива с крайбрежни и морски, но все още нямат статут на защитена територия, тип резерват, където има някакъв регламент. В другите европрйски морета вече има такива, за нашето е в процес на изготвяне в момента".

"Аз карам уиндсърф от много малка и работата ми е изцяло свързана с морето с обучението да карат сърф на деца и възрастни. Наблюдаваме големи количества пластмаса, които след всяка една буря излизат по полажовете. Това ни накара още преди 5-6 г. да стартираме инициативата wind2win и ежегодните ни акции по почистванена плажа. През всичките години виждаме, че количеството на отпадъците се учеличава. А вече наблюдаваме и такива екстремни промени в климата като големите бури през ноември м.г., наводнението по Южното Черноморие през септември." Това споделя Илияна Стоилова, един от уиндсърфистите зад каузата "Черно море – свободно от пластмаса", а от скоро и посланик за България на Европейският пакт за климата за 2024 г. "Mного важно е да се разбере, че България е морска нация и е необходимо да се повиши морската ни култура. Има много и различни източници на замърсяване като туризма, риболова, корабоплаването, аквакултурите и т.н. Но, на въпроса какво кокнретно българските евродепутати могат да поемат като ангажимент, това е може би, да се обявят защитени морски територии, строг контрол върху отпадъците от корабоплаването и от риболова".

  Изграждането на пречиствателни станции е общоевропейска политика. Обаче, чисто по български имаме едни стари проекти за такива съоръжения, които вече не отговарят на съвременните изисквания, но ние много държим да построим тях. Не инвестираме в нови планове, нови проекти и поради тази причина изграждането на пречиствателни станции вече десетки години се бави. Не че не се изграждат, има в много градове. Но, е важно да кажем, че не трябва да гледаме само градовете, които са на морския бряг, а и всички реки и техните притоци, населените места покрай тях и как те заустват своите отпадни води. Защото с речния отток всичко идва до брега. Това подчерта в екологът Илиян Илиев от варненския Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Трябва да е ясно, че няма значение къде изхвърляш своите отпадъци, над 80% от тях накрая стигат до морето. Например, ако в Шумен си хвърлиш отпадъка, вероятността той да стигне до морето е много голяма. Подчерта водолазът и екоактивист Дарина Иванова, разказвайки за програмата, по която са работили „Накрая стигам до морето“. Най-замърсените зони с морска вода са урбанизираните – Варненския и Бургаския залив и устието на река Камчия, допълни ръководителят на клуб“Приятели на морето“ Дарина Иванова.

Чуйте подкаста на Мариела Димитрова, посветен на темата:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Science alert: Парацетамолът може да предизвика рисково поведение

Едно от най-консумираните лекарства в САЩ - и най-често приеманият аналгетик в световен мащаб - може да направи много повече, отколкото просто да облекчи главоболието ви, съобщи Science alert.  Според проучване от 2020 г., което измерва промените в поведението на хората, когато са под влиянието на често срещаното лекарство без рецепта, а..

публикувано на 27.12.24 в 06:57

Празнуваме Стефановден

Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..

публикувано на 27.12.24 в 06:05

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата

26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото.  В България Денят на бащата започва да се празнува..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

За астрономията и учениците от Варна с любов

Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..

публикувано на 26.12.24 в 09:20

Протест "Не! на родителското отчуждение!" във Варна

Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..

публикувано на 26.12.24 в 07:23

Църквата чества Събор на пресвета Богородица

На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..

публикувано на 26.12.24 в 07:20

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30