Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стела Николова за пристанище Варна: Какво се предвижда да бъде отдадено на концесия-автомивка, лунапарк и пристанище без генерален план?

| обновено на 27.01.24 в 15:10
Стела Николова - ДБ
Снимка: сайт Демократична България

В началото на тази година, стана ясно, че според доклад на Сметната палата от месец септември миналата година препоръчва на транспортния министър да предприеме действия за отдаване на пристанищата във Варна и Бургас на концесия. 

Това каза за Радио Варна в началото на годината, бившият изпълнителен директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов. В документа се припомня, че по закон „Пристанище Варна“ ЕАД е временен оператор на пристанището до избор на концесионер. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", варненският депутат от ПП/ДБ Стела Николова попита, защо трябва да се се правят нови анализи за подготовка на концесия на държавните пристанища, след като такива вече са били изготвени и платени още преди три години. "Кое налага отново такава процедура, обществени поръчки и анализи" попита тя, като допълни, че 2020-та са платени 500 хиляди лева за икономически, правни и инфраструктурни анализи.
Николова обясни, че е поискала от министъра на транспорта Георги Гвоздейков въпросните документи за които държавата е платила над половин милион лева.

        За се питам, ние какво ще даваме на концесия? Автомивка, лунапарк, едно две неудълбочени кейови места, пристанище без генерален план, защото пристанище Варна все още няма мастър план.


Трябва да се търси алтернативен вариант, който да облекчи движението на автомобили по време на предстоящия основен ремонт на Аспарухов мост, каза още депутата от ПП-ДБ. По повод очакваното изграждане на втори Аспарухов мост, тя съобщи че има два варианта, като и двата предвиждат новия мост да се свързва с автомагистрала Черно море в района на Белослав. Стела Николова коментира и докладната записка, в която се искаше Министерството на външните работи да представи на Областна администрация сградата на бившето руско консулство. На сесията тази седмица общинските съветници гласуваха документът да отпадне от дневния ред.

        На абсолютно формални основания, беше отхвърлено предложението на кмета, записката да се гласува от общинския съвет. Не разбирам общинските съветници които гласуваха против, каква е тяхната аргументация, какво биха могли да кажат в своя защита, при положение, че, Варна изпитва остра необходимост и нужда от свободни пространства. Без значение дали се обмисля хранилище за библиотека, детска градина или пространство за култура. Знаем колко огромна нужда има морската столица от обществени сгради. Уви, предишната власт не правеше никакви усилия в тази насока и ни завеща единствено Дупката, на която не сме и 100% собственици, а само на 2/3 от нея.

Стела Николова каза, че не е участвала в гласуването в пленарна зала на новите съдии в Конституционния съд. Според нея, не е било редно да се бърза с тази процедура и е трябвало да бъдат изслушани представители на юридическите среди и на академичната общност.

Депутатът от ПП/ДБ, каза още, че Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства е влязъл прибързано в дневния ред на парламента. Варненският народен избраник заяви и, че по темата е трябвало да се проведе по широка разяснителна кампания:

       Всъщност това е една възможност. Дали някога това би станало реалност зависи от инвеститор, който би проучил какво ще му струва това и предвид нашите природни дадености- Черно море е доста дълбоко. Няма да е лесно, един такъв проект да излезе рентабилен. Това е възможност която даваме някому, ако пожелае да проучи такава възможност.

Според Стела Николова има време текстовете да се прецизират и да се вземат под внимание всички становища, така че хората да не остават с усещането, че Народното събрание налага решенията си въпреки всички и всеки.

(целият звук може да чуете в прикачения файл)











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30