В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата. Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ: ЗАТОПЛЯНЕ В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC. |
РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък. ЗАСУШАВАНЕ Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас. ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни. ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната. Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда. |
Над 100 автомобила се включиха в протестното шествие на таксиметровите шофьори в Добрич. Те изразиха недоволството си от въвеждането на новите цени на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. До блокиране на улици и булеварди в Добрич не се стигна. Таксиметровите шофьори в Добрич се събраха на булевард „Добруджа“, откъдето тръгна..
Над 500 таксиметрови автомобили тръгват на протестно шествие от паркинга на кръстовището на входа на квартал "Виница "по бул. "Осми Приморски полк", "Сливница", през Аспаруховия мост до кв. "Аспарухово" и после обратно. Над 500 таксиметрови коли се включиха в протестно шествие във Варна, което продължава и в момента и е планирано до 13.30. Засега..
Народните представители не избраха председател на парламента и от четвъртия път. Номинираната за председател на 51-ото Народно събрание от БСП доц. Наталия Киселова не събра необходимата подкрепа. Тя получи 50 гласа „за“, „против“ – 51, 137 депутати се въздържаха. Номинацията на „Възраждане“ в лицето на адвокат Петър Петров също не получи подкрепа...
В село Горичане се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със 7 ветрогенератора. Проектът предвижда съоръжения с височина на кулата до 125 метра, диаметър на ротора до 163 метра и мощност до 8 мегавата. Те ще бъдат разположени в землищата на шабленските..
Улица в община Варна ще пази паметта на някогашния Домостроителен комбинат. Комисията по култура и духовно развитие одобри предложение на кмета на с. Тополи, в чието землище попада, улицата да се казва „Домостроителна“. „Името на улицата е изцяло съобразено с духа и традициите на Западна промишлена зона – Варна. Искаме да запазим паметта на..
Окръжната прокуратура във Варна внесе в съда обвинителен акт за документна измама за причинена парична загуба за Община Варна в особено големи размер - над 600 000 лева без ДДС, съобщават от пресцентъра на Апелативната прокуратура. Двама мъже на възраст 67 г. и 74 г. в съучастие, чрез съставяне на документи с невярно съдържание, съзнателно са дали..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще извърши проучване на причините за повишаването на цените на застраховката „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори. Комисията ще използва и информация, събрана в резултат на проведени срещи с участниците на съответния пазар, регулаторните органи в сектора, както и експерти в областта. От там..