Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИМХ: Климатът в България става все по-сух. Добруджа е най-застрашена от засушаване

Снимка: pixabay

В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата.

Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ:

ЗАТОПЛЯНЕ

В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC.

РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ

Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък.

ЗАСУШАВАНЕ

Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас.

ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ

Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни.  

ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ

Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната.

Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Статуята от Хераклея Синтика вече може да бъде разгледана от посетителите на музея в Петрич

Статуята, вероятно на владетел или висш чиновник, открита при теренните проучвания в обект „Античен град Хераклея Синтика“, е разопакована и изправена на място  в експозиционната зала на Историческия музей в Петрич. Няколко часа продължи работата, под ръководството на проф. Людмил Вагалински, за да се извиси в цял ръст мраморната статуя...

публикувано на 06.08.24 в 17:21
Преливането на утаителя преди входа на порта

През 2017 г. е извършено последното почистване на утаителя на Белославското езеро

Последното почистване на утаителя на Белославското езеро от Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" е извършено през 2017 година. Тогава са драгирани около 200 хиляди м3 утайки. Това съобщиха след запитване на Радио Варна от Министерството на транспорта и съобщенията.  Почистването на съоръжението се извършва съвместно от Държавното..

публикувано на 06.08.24 в 17:05

Колко пари са похарчили партиите за изборни кампании?

Между 2013 и 2023 година партиите, които или са минавали бариерата от 4% за парламента, или в дадена кампания са похарчили поне 1 милион лева, общо са изразходвали 68,45 милиона лева.  Това сочи анализ на Мартин Драганов, стажант в Института за пазарна икономика. Данните, които използва са от Сметната палата, където партиите са длъжни да..

публикувано на 06.08.24 в 16:27

Европейският потребителски център с информационна кампания във Варна

Тридневна кампания за информиране на гражданите относно нарушаване на правата им като потребители провежда във Варна Европейският потребителски център. В сряда, 7 август, представители на ЕПЦ ще са на летището, а в четвъртък, 8 август - до хотел "Черно море".  Около  1/3 от жалбите, постъпили в Европейския потребителски център (ЕПЦ), са свързани с..

публикувано на 06.08.24 в 16:10

20 проектни идеи за над 58 млн. лв. подава Община Варна за еврофинансиране

20 проектни идеи – 2 основни и 18 резервни, подава Община Варна за финансиране по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Програмата подкрепя изпълнението на интегрираните териториални стратегии на десетте големи градски общини, в това число и Община Варна, които са от значение за балансираното..

публикувано на 06.08.24 в 15:49
Централен плаж, Варна

Тренировки и демонстрации ограничават временно достъпа до Централния плаж във Варна

Във връзка с честванията на 145-ата годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България, в района на Централния плаж във Варна, в близост до Морската тераса и в прилежащата водна акватория, ще се проведат военни демонстрации на 7 август от 10 до 13 часа (резервен ден: 8 август от 8 до 13 часа). Военните демонстрации ще се проведат на..

публикувано на 06.08.24 в 15:26

Търсят главен експерт "Строителство" към общинската дирекция "Образование и младежки дейности"

Община Варна обяви процедура за подбор за набиране на кандидати за длъжността главен експерт „Строителство” към дирекция „Образование и младежки дейности“. Минималните изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – бакалавър в професионалната област – технически науки. Необходими са и две години професионален..

публикувано на 06.08.24 в 14:42