Аксаковското село Куманово привлича много млади хора след пандемията и тук вече живеят около хиляда души, въпреки че по постоянен адрес са двойно по-малко. В центъра се намира църквата „Света Троица“. Допреди две години напълно изоставен и забравен, сега в Божия храм служи нов свещеник - отец Тихомир Бинeв. Ново е и църковното настоятелство, от което е част и Венцислав Филипов.
"Благодарение на християнската вяра ние сме просъществували през вековете и традициите за мен трябва да се спазват и вярата трябва да се запази, защото църквата учи на добродетели", казва Филипов.
Затова местни жители се заемат със задачата да реставрират Божия храм. Преди около 15 години е извършен ремонт със съдействието на община Аксаково. Но според експерти той е бил некачествен и не е съобразен с актуални за тогавашния момент проблеми на сградата. Излети са, например, външни колони, но не са прикрепени към основите ѝ, което е причинило нови дълбоки пукнатини в тях и стените на църквата.
"Особено в северния край се вижда, че там нещата са в критично състояние, възможно е да стане срутване на стена и затова сме предприели действия от месец по набиране на средства.Надяваме се с помощта на добри хора, християни, да успеем да съберем достатъчно пари, за да можем поетапно да ремонтираме нещата," обяснява Венцислав Филипов.
А първият и най-важен етап от предстоящия ремонт е да се извършат необходимите дейности, геодезия и конструкция. Тогава ще може да се изчисли и приблизителната стойност на реставрацията.
"За съжаление, няколко срещи се опитах да направя с главния архитект на Аксаково миналата година, които така и не успяха да се състоят. Пуснах писмено запитване за конструкция и геодезия, проучване, да се предоставят. Отговориха ми писмено, че няма такива. В последствие направихме среща с кмета Стоилов, той ми каза, че по програма за бедствия и аварии са отпуснати средства", казва Венцислав Филипов.
Той разбира в последствие от интернет, че тогава са отпуснати 67 хиляди лева за ремонт на църквата в Куманово. Били са необходими още 13 хиляди, които е добавила общината.Така за ремонта тогава са вложени около 80 хиляди лева. Сега трябва да бъдат изградени допълнителни колони и пояси, да се подмени покривната конструкция и ако се налага, част от керемидите, да се възстановят икони и стенопис. Всичко това ще изисква много средства и затова от настоятелството са започнали в края на миналата година дарителска кампания.
"С решение на съвета на митрополията сме открили дарителска сметка и също така тези, които желаят да дарят пари, може да го направят всяка неделя в храма", посочва Филипов.
За желаещите да дарят средства, може да направят превод на дарителска сметка или в църквата във всеки неделен ден от 10:00 до 12:00 часа.
Дарителска сметка: ОБЩИНСКА БАНКА – ФЦ Варна
Клиент: ХРАМ СВЕТА ТРОИЦА С.КУМАНОВО
БУЛСТАТ/ЕГН 177022747
BIC SOMBBGSF
IBAN BG29SOMB91301100016307
За допълнителни въпроси: 0888 854 616 Венцислав Филипов - църковен настоятелА църквата в село Куманово има богата история. Според предания тя е осветена през далечната 1832 година. Но малко по-късно, заради чумата, Куманово е напуснато от своите жители и е опожарено. След около 50 години се основава второто селище, което съществува и до днес. През 1881-ва местните хора с труд и дарения са се заели да обновят православния храм. И сега, над 140 години по-късно, надеждите са да успеят да го направят отново.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..