Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-високи тарифи на телекомите от февруари

Ало, мобилните оператори, докога така?

Снимка: ЕПА/БГНЕС


От 1 февруари единият от мобилните оператори у нас увеличава месечните сметки на своите клиенти по вече действащите договори с 4.7 %.  От 5 февруари другият мобилен оператор също обяви, че вдига ценовите тарифи с 9.5%. И третият телеком даде заявка за ръст на цените си.

Индексациите са записани в Общите условия на мобилните оператори, с които потребителите са се съгласили, когато са подписвали своя договор.

Могат ли институциите да защитят правата ни? Габриела Руменова, основател на платформата „Ние, потребителите“, обясни:

„За да влязат в сила Общите условия на дружества, които предоставят телекомуникационни услуги, трябва да бъдат одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията /КРС/. Преди това се иска становище от Комисията за защита на потребителите /КЗП/, която трябва да се произнесе налични ли са неравноправни клаузи в общите условия. Извън това, по всяко време КЗП може да преразгледа тези клаузи и при установяване на неравноправност, да се произнесе, че тази клауза е във вреда на потребителите, да поиска от дружествата да я признаят за неравноправна, да я коригират или да я премахнат.“

Казусът с мобилните оператори е валиден вече трета година, припомни Руменова:

„Поставили сме въпроса досега на вниманието на Омбудсмана; на икономическия министър; на КЗП, която отново не реагира; на КЗК с искане да провери дали няма съгласуваност с действията на мобилните оператори. Официални отговори от нито една институция няма.“

Можем ли да прекратим договорите си?

„Когато сме се обвързали с този мобилен оператор за две години, ние сме си стиснали ръцете за една цена с ясното съзнание, че ако договорът предвижда всеки месец да плащаме такса, например 20 лева, то през целият период от две години ще плащаме по 20 лева на месец. Ако по наше желание предсрочно прекратим договора, ще дължим до 3 стандартни месечни такси. Обаче, когато мобилният оператор по своя инициатива промени цената, а ние нямаме възможността да се откажем от този срочен договор без да дължим тези неустойки, това е неравновесието между правата и задълженията на двете страни. Това трябва да бъде атакувано.“

Чуйте повече в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10