Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един перуанец във Варна

Саул Иван Алмейда Ескобар. Перуанец, който от близо година живее и работи във Варна. Има малко магазинче за стоки от родината си в центъра на града. Приветлив и усмихнат, той още не е научил добре български, но може да се разберете с него и на испански, английски или руски език. Саул е бил студент в Киев. Там завършва за електроинженер, но по-важното - запознава се със съпругата си, украинка.

"Около 15 години живяхме в Крим, където имахме магазинче, като това във Варна. Но заради войната стана невъзможно да останем там и когато дойдохме тук и видяхме морето, си казахме, че това е нашето място, защото много прилича на Крим. Семейството ми е щастливо във Варна. Имаме четири деца, които записахме в училище „Васил Априлов“," разказва Саул.

Първоначално е убеден, че ще му бъде лесно с българския, защото знае руски. Но се оказва, че е подценил ситуацията и граматиката на нашия език му е много трудна. Първата дума, която научава, е „благодаря“. В началото му става любопитно, когато му отговарят с „моля“, но след време разбира смисъла. Магазинът е отворил преди няколко месеца. За стоката Саул пътува до самото Перу.

"Разбира се, че всяко начало е трудно. Бизнесът ми е малък, но да Ви кажа честно, няма по-добра реклама от устната, а хората, като влязат, и направо не могат да повярват, че артикулите ми са от Перу. Виждат нещо ново. Питат ме дали наистина съм перуанец. Между другото много хора във Варна говорят испански, което е страхотно за мен," обяснява Саул.

Родното му място в Перу е Арекипа. Град, който се намира на повече от 2300 метра надморска височина, и там е много студено. За да се топлят, уточнява Саул, местните жители носят дрехи от алпака, чиято вълна е много мека.

Знам, че родината не може да не му липсва. А нещо съвсем конкретно?

"След толкова години в чужбина вече осъзнавам колко ми липсва нашата кухня. За съжаление, не мога да направя ресторант за традиционна перуанска храна във Варна, сложно е, но знам, че три от десетте най-добри ресторанта в света предлагат перуанска кухня. Едно от емблематичните ни ястия, например, е „севиче“ – риба с лайм, черен пипер и магданоз", посочва с плам в очите Саул.

Но и българската кухня също му харесва, най-вече… шопската салата, разбира се… От общуването си с варненци е с добри впечатления. Определя българите като много добри и приятни. Харесва му, че се интересуват от чужда култура като неговата. Разпитват го за Мачу Пикчу, морските лъвове и други забележителности на Перу. Ще остане във Варна поне още една година.

"Ще ми е трудно да се върна в Украйна. Когато последно бях там, преди повече от половин година, един от приятелите ми каза „ако имаш възможност да отидеш в друга държава, направи го“. Там хората в момента са много ядосани и това трудно ще се промени в близките години. Тъжно е, че два славянски народа се избиват на бойното поле", казва с тъга перуанецът.

Колкото и хиляди километри да делят Саул от родното му Перу, в зениците му веднага откриваш древния ониксов блясък от погледа на инките, описан така добре от писателя Деян Енев. Поглед, който не може да сбъркате. А ако сте почитатели на футбола, ще имате поне една обща тема със Саул. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20