Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концесионери: 6-7 лв. за чадър на плажа във Варна за лято`2024

Снимка: БНР Бургас

Концесионери на плажове ще поискат от Министерския съвет да преразгледа договорите им с цел да се премахнат пределните цени на чадър и шезлонг, заложени в тях. Причината е, че за 2 години инфлационният индекс, с който се повишиха държавните концесионни, достигна 25% - 15% беше увеличението за 2023 година, а за тази с нови 9.5%. Инициативата е на Асоциацията на концесионерите на морски плажове. Варненски концесионери, които не са членове на асоциацията, също смятат, че промяна трябва да има. „Освен премахване на пределната цена, трябва да се включи удължаване на срока на концесията и да може да се преразгледа финансовият план, с който е участвал в процедурата за избор“, това коментира за Радио Варна Андрей Василев, търговски пълномощник на фирмата концесионер на варненските плажове. Хипотетично, ако на някои от плажовете, към които имам отношение съм заложил цена 5 лв. за 20-годишен период, тази цена обаче към настоящия момент не е актуална. И аз трябва да имам право да направя ново предложение, изпратено чрез Министерството на туризма до Министерски съвет, с което да поискам изменение на концесионния ми договор, като предложа нов бизнес план с нови по-високи цени, заложени на чадър и шезлонг, с по-висока концесионна такса и с по-дълъг период, за да мога да реализирам самия бизнес план. Това коментира още концесионерът на варненския плаж. 

Във Варна цената за чадър или шезлонг ще увеличим от 5 лв. на 6-7 лв. най-вероятно. 

Въпреки инфлацията м.г. ние не индексирахме цените, а ги запазихме на същите нива, на които са вече сигурно десет години – 5 лв. Тази година при всички случаи ще ги индексираме, но ще бъдат в рамките на нормалното и ще са около 6-7 лв. Тези цени мисля да предложим, каза още Андрей Василев.

Вече сме получили писмата за 9.5% индексация на концесионната такса за 2024 г. Това потвърди Дирон Ръсовски, концесионер на плажовете Панорама-юг в курорта Златни пясъци и Офицерски-изток във Варна. За две години концесионната такса скочи общо с 25 % и се оказва доста голям товар за нас като концесионери. Може би по-скоро не премахването на тавана, а таванът да се повиши със същите проценти като този на таксите за концесионно възнаграждение, коментира Ръсовски. Той не посочи конкретната цена, на която ще работи това лято, защото има още параметри за изясняване. Но, по думите му, един концесионер не може да си позволи да вдигне цените за чадър и шезлонг, повече отколкото клиентите му могат да си позволят и всеки бизнес ще търси своята равновесна точка.

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абонати в местността Свети Никола са без вода от снощи

От сряда абонатите на ВиК в района на местността "Свети Никола" са без вода. Причината за преустановеното водоподаване е авария. Очакваше се водата да бъде пусната още снощи, според съобщенията на водоразпределителното дружество. Ново съобщение на сайта на ВиК обаче информира, че днес най-късно до 8.00 часа днес водоподаването в района ще бъде..

публикувано на 27.02.25 в 07:50

Днес е сесията на Общинския съвет във Варна

Варненският общински съвет ще заседава днес от 10.00 часа в зала "Пленарна". Двадесетото заседание има прокет за дневен ред с 12 точки.  Предстои общинските съветници да решат дали да одобрят разходи, които ще бъдат направени преди приемането на бюджета за 2025 г. Въпросните средства са предвидени за провеждане на спортни, културни и..

публикувано на 27.02.25 в 06:43

Адресите без ток на 27 февруари

В периода 24.02.2025 - 28.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Млада гвардия - клиентите, електрозахаранени от ТП 1. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..

публикувано на 27.02.25 в 06:18

Облачно време в четвъртък

Утрото в четвъртък ни посреща с хладно, но не чак толкова студено време. Във Варна е 6 градуса, според данните на НИМХ към 5.00 часа. Влажността на въздуха е 95%, а атмосферното налягане е 1022 хПа.  6 градуса е температурата в Шабла и на нос Калиакра. На нос Емине е 5 градуса, в Добрич е 4 градуса, 3 градуса е в Разград. В Бургас има мъгла с..

публикувано на 27.02.25 в 06:16

Бюджетната комисия одобри на първо четене Законопроекта за държавния бюджет

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене Законопроекта за държавен бюджет за годината. 14 депутати от комисията гласуваха "за" проектозакона, а шест - с глас "против". "Въздържали се" нямаше, съобщава БНР.  Очаква се обсъжданията в пленарната зала по него да бъдат следващата седмица.  Финансовата рамка е изчислена при дефицит от три на..

публикувано на 26.02.25 в 17:50

Пчелари се събират на протест край село Слънчево в събота, планират затваряне на АМ "Хемус"

Национален протест на пчеларите със сборен пункт локалното платно на автомагистрала "Хемус" на разклонението за село Слънчево ще се проведе от 10.30 часа на 1 март, събота, съобщиха организаторите. Те планират затваряне на магистралата и провеждане на автошествие.  Пчеларите изразяват своето несъгласие с  липсата на държавна политика по опазване на..

публикувано на 26.02.25 в 16:20

Четири спортни обекта ще работят на 3 март във Варна

Четири спортни обекта ще работят и в деня на националния празник на България – 3 март (понеделник). На разположение на жителите и гостите на морския град ще бъдат плувен басейн „Делфини“, игрищата в общински спортен комплекс „Морската градина“, както и Ледената пързалка и зала „Скуош“ в общинския спортно-развлекателен комплекс „Младост“. Всички обекти..

публикувано на 26.02.25 в 15:58