Ремонт на пет читалища са планирани в проектната програма на община Провадия. Още през 2022 година е сключено пратньорско споразумение, но до днес дейности не са започнали.
Читалищата, които чакат обновяване се намират в селата Храброво, Снежина, Златина, Черковна и Петров дол. Това са единствените културни институции по селата и в тях се случва същинският живот – отбелязване на празници, възстановка на обичаи и традиции, концерти, там е и библиотеката.
В Снежина читалището не е в добро състояние, каза кметът на селото Ахмед Идриз. Покривът тече и трябва спешно да се ремонтира, за да може да се използва залата, където се провеждат тържествата.
Подобна е съдбата и на читалището в село Златина, където изцяло трябва да се сменят покрива и счупените греди. От близо 40 години не са правени ремонти на покрива, каза Цветелина Иванова, която работи в местното читалище от 16 години:
„Дано да се случат нещата и да продължим да работим в тази насока, защото селата обезлюдяват, няма хора, много е трудно. И при все това пак се мъчим да правим нещо.“
А как ще се случат тези ремонти, за които хората чакат 2 години и изпуснати ли са сроковете?
Проектът, по който община Провадия трябва да ги обнови е по програмата за развитие на селските райони и е спечелен чрез Местната инициативна група Възход, която включва общините Ветрино, Вълчи дол и Провадия. Близо 220 хиляди лева са целевите средства, каза за Радио Варна Свилена Иванова, заместник кмет в община Провадия.
Тя посочи, че крайният срок за изпълнения на проекта е юни 2025 година и сроковете не са изпуснати. В момента администрацията работи с ускорено темпо, за да успее да обяви обществена поръчка още следващия месец, а ремонтните дейности да започнат през лятото на тази година. Прави се и преизчисление на разходите, защото най-вероятно заложените преди две години средства не отговярат на сегашните цени. Ако парите за планираните по проекта дейности не достигат, общината ще осигури допълнително финансиране, каза още Свилена Иванова.
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..