Проектозаконът за изграждане на ветропаркове в морето трябва да бъде изтеглен, така както е вкаран. Всички общности на крайморските общини са категорично против приемането му. Туристическият бранш и сектор "Рибарство" го определят като неприемлив. Това каза Виктор Лучиянов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, в предаването на Радио Варна "Море и бряг". Той посочи, че са в готовност за провеждане на всякакви форми на протести, включително и блокади на пътищата.
Лучиянов коментира и провелата се кръгла маса в парламента по темата. По думите му в кулоарите се носят слухове, че ветропаркове ще бъдат изградени върху 6 полета. Според анализ на рибарския сектор те ще обхванат 20% от акваторията на Черно море, сподели Лучиянов. Ветрогенератори ще има от Шабла до Приморско. По негова информация предвидено е такъв ветропарк да има от Златни пясъци до Галата.
Хотелиерът не е оптимист и очаква законът да бъде гледан на второ четене. Ако няма достатъчно съпротива от крайморските общности, той ще бъде приет, опасява се той.
Хората край морето не са против възобновяемите източници на енергия, но има съвременни технологии, а тук ще се реализира стара, подчерта Лучиянов. По негови данни вече са видни негативните последици върху флората и фауната в скандинавските страни.
Според него законът е неизгоден за България и засяга всеки българин, тъй като инвеститорите са чужденци, а страната ще е задължена да изкупува произведената енергия дълги години.
Чуйте повече от разговора на Валери Великов с Виктор Лучиянов:
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..
Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лв., съобщава БНР. Предложението на БСП стана причина за остър спор..