Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблем с популацията на бездомните кучета имат всички общини във Варненска област

Общини: Кастрирани и ваксинирани у нас кучета се изнасят за платено осиновяване в чужбина

Искат промени в чл.7 и чл.17 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които в сегашния си вид допускат тези недобросъвестни практики

Снимка: Светослав Цветанов

В момента повечето общини имат договор с ветеринарна клиника за ваксиниране и кастрация. Но, навсякъде популацията се увеличава, особено пролет и есен. Стопани оставят новородени кучета в района на ветеринарната клиника, с която общината работи. Това сподели кметът на Долни Чифлик Красимира Анастасова. От данък "домашен любимец" в Белослав събираме по 5 лв. и не можем да стигнем 1000 лв. на година, а разходите ни са от 5 до 8 хил.лв., отбеляза кметът Деян Иванов. Осиновяванията са малко. А това, че отделни хора хранят бездомните кучета е проблем, защото се формират глутници, които си бранят територията. Това отбеляза Ясенка Моллова, ръководител отдел „Инвестиционна политика“ в Община Бяла. Това стана ясно на среща на областния управител проф.Андрияна Андреева с кметовете на общини от областта. Инициативата за тематичната среща беше на кмета на Вълчи дол Калоян Цветков, който предложи обединение на няколко общини за изграждането на общ приют.

За цялата област е един приютът - в с.Каменар, до Варна.

Представители на общините от областта споделиха също, че от две-три години има и злоупотреби от отделни граждани и НПО, които пускат новородени животни на улицата и след като бъдат ваксинирани, обезпаразитени от общината, ги прибират и предлагат за осиновяване, вкл. зад граница. Другата практика, която споделиха кметовете е, че отделни лица водят животни за обработка от ветеринар, след което изискват разходите от общината, защото животното е било бездомно. Използват се чл.7 и чл.17 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които в сегашния си вид допускат тези недобросъвестни практики, които са и трудно доказуеми, коментира Невена Ангелова, началник отдел Опазване на околната среда в Община Аксаково.

Областният управител и кметовете се обединиха около създаването на работна група, която ще се координира от Невена Ангелова. Заедно ще определят терен за нов приют и как ще се финансират изграждането му и последващата поддръжка. Първата стъпка ще е да се направи кампания там да се прави доброволна кастрация от страна на стопаните. Другата задача на работната група ще е да се инициира прецизиране на цитираните регламенти в Закона за ветеринарно-медицинската дейност.



По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00