Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторът, украсил с дърворезби гимназията по горско стопанство във Варна

28
Димитър Досев
Снимка: Д.Дончева

Стотици дърворезби красят Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. Украсена е почти цялата сграда – кабинети, коридори, стаите. Зад тяхната изработка стои Димитър Досев, който е свързал 52 години от живота си с училището.

Днес Димитър Досев е на 72 години и продължава да работи в гимназията като учител по практика. Точно в тези часове и заедно с учениците, изработват през годините дърворезбите, които днес са поставени в цялата сграда.



Димитър Досев от малък се увлича по занаята. Завършва сегашната гимназия, която тогава е била техникум, после учи в София и като се връща във Варна постъпва на работа в училището. Идеята да украси сградата му идва след като бивш директор през 80-те години на миналия век го предизвиква с думите: „Като знаете и можете много, какво сте направили за училището?“ И той запрята ръкави, за да покаже какво знае и може.


За кратко време съставя план, който реализира и до днес – да изработва дърворезби, които да красят цялата сграда на училището. Първата изработка поставя на стената срещу централния вход – интарзия с образите на Левски, Ботев, Светите братя Кирил и Методий и др. Годината е 1984. Днес единственото празно място е коридорът към кабинета където учениците провеждат практика при него. Но и той ще бъде украсен, всичко е по ред както съм го планирал, разказва учителят.

Постепенно и с помощта на ученици през годините училището се преобразува от бяла и стандартно изглеждаща сграда, в жива и топла къща с оригинални дърворезби, като дори цветарниците са украсени с такива.


И нито една изработка не е случайна, разказва Димитър Досев. Всички дърворезби показват процеса на обучение в училището и са част от програмата, по която учениците се обучават.

От няколко години специалност дърворезба в училището няма, с тъга споделя учителят. Нови професии изместват занаята, а съвременните машини изработват дърворезби почти без човешка намеса. Те обаче не са така живи и истински, като ръчно направените, които са уникални точно с малките си несъвършенства, казва още Досев.


Основният дървен материал от който са изработени дърворезбите е мура. Преди демокрацията училището се снабдява с голямо количество и работят с него. След като го забраняват преминават към липа и днес продължават работа с този вид дърво. Инструменти си набяват от Горна Оряховица. Освен там друг производител на длета има в София, където е втората фирма производител за цялата страна.

Най- важното на което Досев иска да научи учениците си е труд и отношение. Каквото и да прави човек, трябва да има отношение към него, споделя още учителят.

За 100-годишнината на училището пожелава на колегите си да не отстъпват от позицията си на преподаватели и да дават всичко от себе си, за да се запазят както гимназията, така и специалностите, които се предлагат за обучение в нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34