Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как популярните дестинации се справят с излишъка от туристи?

Снимка: БГНЕС


Задължителна резервация, лимит за броя на посетителите, временно и дори пълно затваряне. Това са част от мерките, които много туристически обекти по света налагат, за да ограничат последствията от масовите посещения. Как популярните туристически дестинации се опитват да се справят с излишъка от туристи, които нанасят щети на природното и културно наследство?

В отговор на тълпите от хора и шума редица държави решиха да повишат различни такси и да въведат ограничения в броя на посетителите, коментира Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара:

"Повишаване на данъците от туристите в дестинации като Венеция, Амстердам, Париж, Барселона, е свързано с т.нар. свръхтуризъм или пренасищане с посетители. Давам пример с Акропола в Гърция. Изследванията са показали, че максимално 21 хиляди души могат да посещават този обект. Поради тази причина те въведоха график или по-скоро регистрация на желаещите посетители, така че да могат да разпръснат този поток в рамките на деня и да не се прехвърля числото 21 хиляди в най-натоварените дни, защото това уврежда ресурса и създава напрежение между посетителите, дискомфорт и те остават недоволни."

Туристите в Париж плащат тройно по-висока такса за престой в хотел от началото на годината, в която френската столица е домакин на Олимпийските игри.

Барселона и Мадрид също обявиха, че обмислят повишение на съществуващите туристически такси, които се плащат в хотелите. 

От месец март Гърция въвежда нова туристическа такса "климатичен данък". Таксата ще е двойно по-висока от сегашната.

В Амстердам повишават туристическия данък до 12.5% от цената на хотелската стая. Така най-големият град в Нидерландия стана градът с най-висок туристически данък в Европейския съюз.

Венеция планира да въведе дневна такса още тази пролет като пилотна програма, уточни проф.Маринов:

"Във Венеция за една година минават 30 милиона посетители, от тях само 10 % или около 3 милиона нощуват в Стария град. Те се опитват много внимателно да въведат такса за  еднодневните посетители. Първоначалните им намерения бяха за 10 евро, накрая решиха да са 5 евро, но не през цялата година. Експериментално ще пробват в най-натоварените периоди - от 25 април до 5 май, уикендите на месец май и юни, първите уикенди на юли. Таксата ще бъде валидна за посетители от 8.30 до 16.30 ч. Туристите, които посещават Венеция след 16.30 часа се предполага, че идват за вечеря и ресторанти, и няма да плащат. "

Чуйте повече в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 22.07.24 в 12:50
Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа. Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове? Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш..

публикувано на 22.07.24 в 12:30