На Трифон Зарезан отбелязваме един от любимите си празници с традиционни обичаи, обединяващи ни около виното и лозята. По традиция на този ден се зарязва лозята, благославя се за добра реколта и се поръсва със светена вода. От отрязаните лозови пръчки, лозарите свиват венци, които закичват на калпаците си и отнасят в къщите си, за да ги поставят пред домашната икона. След това започват тържествата на празничната трапеза.
„Целият процес на винарството и лозарството отнема много време и търпение“, подчертава Стефан Балтаджиев, собственик на лозов масив до местността Побити камъни. Той споделя, че в този занаят е важно да се запази посоката и тенденцията за напредък, като подчертава важността на продажбата и популяризирането на виното и на външните пазари.
"По-малките производители се сблъскват с трудности при намирането на пазар за своите продукти", казва Балтаджиев.
По думите му проблемите в сектора са много сложни и не могат да се решат с една торба пари:
"Ние ще отгледаме лозето, обаче какво правим после гроздето? Те отиват в избите, ама те могат ли да го продават това вино? Проблемите са свързани и е необходима стратегия. И е много трудно да го разберат това лозарите. Някои протестират, че цената била ниска, ами просто защото на пазара има много грозде," обяснява Стефан Балтаджиев.
Тази година реколтата на бяло грозде е била много слаба, а бялото виното се купува повече, посочва Балтаджиев.
Винопроизводителят допълва, че любовта към виното винаги е била и продължава да бъде в сърцата на българите, като се предава през поколенията.
На днешния празник лозарят пожелава на читателите ни да седнат на трапезата, да се насладят на виното и да се сещат за хубавите моменти.
"Виното обединява хората и ги прави по-отворени едни към други", категоричен е Балтаджиев.
Подробностите чуйте в репортажа на Александър Йорданов:Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..