Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нереални обяви, мними брокери и двойни сделки - кои са порочните практики на имотния пазар?

| обновено на 15.02.24 в 14:45
Снимка: europakonsument.at


Порочните практики от страна на брокери и някои фирми са проблем, с който и бранша и клиентите се сблъскват от години, въпреки наличието на Етичен кодекс. Това коментираха в ефира на Радио Варна брокерите Стела Гочева и Венцислав Вълков, които са представители на една от големите чуждестранни компании за недвижими имоти. В работата си, двамата се сблъскват ежедневно с клиенти, които са се "опарили" от техни нелоялни колеги.


Нереалните обяви

Една от най-често срещаните "хитрини", до които прибягват нелоялните брокери са нереалните обяви. Сценарият е публикуване на обява за имот на нереално ниска цена. Когато позвъниш обаче не ти вдигат и ти връщат обаждане едва на следващия ден. Оказва се, че обявата вече е изтекла или имотът е продаден, но брокерът започва да ти задава въпроси за това какъв имот търсиш и предлага други оферти. Целта е да се закачиш на "кукичката" като потенциален купувач на някакъв имот и да те водят по огледи на имоти, за които дори не проявяваш интерес, обясниха експертите. Според тях, ако звъннем на подобна обява и не ни вдигнат, а ни звъннат на другия ден, трябва да ни "светне лампичката", че нещо не е наред.

Липса на снимки

Като сигнал за нещо нередно може да се приеме и отсъствието на снимки на определени помещения в предлагания имот. Най-често това са банята и тоалетната.

Стар панел на цената на ново строителство

Някои брокери опитват да убедят продавачи на имоти, че могат да ги продадат на нереално висока цена, обясни Стела Гочева. "Нарпимер, може да ти обещае, че ще продаде имотът, който е 40-годишен панел, на цената на ново строителство. Целта е да се вземе ексклузив. Затова в нашата агенция първо правим сравнителен ценови анализ", допълни Гочева и каза, че изместването на фокуса на цените също е лоша практика от някои фирми и брокери. Често подобни имоти остават непродаваеми и в един момент собственикът се съгласява да го продаде на каквото и да е цена. Освен това той губи и много време.

Социалните мрежи са едно от основните поле на порочните практики на имотния пазар. Двамата експерти бяха категорични, че термин като "брокер на свободна практика" не съществува и именно това най-често са хората, които прилагат порочните практики.

Комисионна от купувача и продавача

Не са редки случаите, в които брокери и фирми опитват да се облагодетелстват, както от продавача, така и от купувача. "Това са т.нар. двойни сделки", поясни Стела Гочева. Тя посъветва, когато си купуваме имот да си намерим брокер, който ще вземе комисионна само от нас и това да бъде ясно уточнено. Тя препоръча да се подписват договори за посредническата дейност, което гарантира сигурност, както на самите брокери, така и на клиентите. Стела Гочева посъветва в никакъв случай да не даваме пари извън офис или в отсъствието на мениджър, както и винаги да се информираме за фирмата и брокерите, които работят в нея.

Венцислав Вълков посъветва да се опитаме да намерим брокер, на който можем да се доверим. "Обадете се на някой ваш познат или роднина и го попитайте дали познава брокер", коментира той. И двамата експерти се обединиха около мнението, че порочните практики вредят сериозно на доверието към брокерите.


Понякога клиентите също са некоректни. Като примери те дадоха случаи, в които купувачи търсят контакт директно със собственика на имота зад гърба на брокера, с който работят. Продавачи пък предлагат един имот на много фирми, което понякога може да го направи непродаваем.

Чуйте цялото интервю със Стела Гочева и Венцислав Вълков:










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Минимален е шансът за редовен кабинет

По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция.  Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..

публикувано на 13.11.24 в 06:50
Радина Боршош

Радина Боршош: Да вляза в ролята на Ирина от "Тютюн" беше предизвикателство, тя е жена отвъд времето...

Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански.  "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...

публикувано на 12.11.24 в 08:10

Политологът Теодор Славев: Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство

Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..

публикувано на 11.11.24 в 20:10

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 11.11.24 в 08:35

Доц. Фоткова: Здравето на микробиома влияе на нервната система

Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..

публикувано на 10.11.24 в 12:12
бременност бременни жени

Една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие

Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември.  В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..

публикувано на 10.11.24 в 10:01
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15