Все повече двойки в днешно време срещат проблеми в опитите си да имат дете. Неслучайно и в голяма част от общините в България се появиха специални фондове, които до подкрепят финансово семейства с репродуктивни проблеми, а от години съществува и Фондация „Искам бебе“, към която хората се обръщат не само за парична подкрепа, но и за повече информация накъде да се насочат към специалист. И независимо че по темата се говори все повече, все още в част от обществото продължава да съществуват предразсъдъци по отношение на инвитро процедурите и вероятно това е и една от причините жените и мъжете със здравословни проблеми в репродуктивните си способности да не желаят да говорят за това публично.
Мая Щърбанова ни среща с една смела жена, която не се притеснява да говори открито по темата и която има дете благодарение на развиващата се в тази област медицина.
Десислава Демирева е щастлива майка на 8-годишно момиченце, чакано четири години с нестихваща борба и надежда. Психическото преодоляване на всеки месец на очакването е един от най-големите проблеми, споделя Демирева. Тя допълва, че е благодарна на Бог и на д-р Шефкетова, на съпруга си и на майка си за подкрепата. Не е лек пътят, по който върви семейството. А по пътя неминуемо се променя и човекът. Десислава не може да забрави чувството, което е изпитвала, когато вижда всички приятели наоколо да се "обебват". Въпреки че е сърдечен човек, тогава е изпитвала злоба, която трудно може да изрече сега като описание на емоциите, бушували в душата ѝ преди години. Чувствата днес са други, а сърцето ѝ е пълно с любов и благодарност.
Разговора на Мая Щърбанова с Десислава Демирева чуйте в звуковия файл:
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..