Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коста Стоянов от "Възраждане":

Проектозаконът за перките в Черно море ще се гледа, въпреки призивите за оттегляне

от ляво надясно - Светослав Йорданов, Коста Стоянов, Николай Костадинов
Снимка: Емилия Николова


Проектозаконът за изграждане на ветропаркове в Черно море няма да бъде оттеглен, въпреки призивите на рибарския и туристическия бранш. Това съобщи във Варна депутатът от „Възраждане“ Коста Стоянов. 

Той уточни, че два дни преди да изтече срокът за предложения между първо и второ четене, са внесени две нови предложения. Едното е от вносителя Ивайло Мирчев, а другото е от „Има такъв народ“. Стоянов не вярва, че законопроектът ще бъде оттеглен, въпреки думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че няма да го подкрепи заедно със съпартийците си.

"Законът за перките е изцяло лобистки и на практика ще унищожи рибарския сектор и ще повлияе отрицателно върху секторите туризъм и ресторантьорство", заяви още  Стоянов. Той припомни и доклада на Европейската комисия, в който се отправя предупреждение, че растежът от енергия от възобновяеми източници в морето е ключово за екологичния преход на Европейския съюз, но може да навреди на морската среда.

Предстои законопроектът да бъде гледан в комисия, за да се изчистят всички текстове на второ четене и едва тогава да влезе в пленарна зала.

В пресконференцията участваха заместник-председателят на Общински съвет-Варна Николай Костадинов и общинският съветник Светослав Йорданов.

Чуйте повече в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05

Втори бойкот на 20 февруари с призив за подкрепа на малките магазини и българските производители

7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги. Това е равносметката след бойкота, обявен на 13 февруари, отчетоха на брифинг в столицата организаторите му. Те обявиха втора дата на гражданско недоволство - 20 февруари. " Като част от хората, на които постоянно се налага да протестираме, за да насочим вниманието на обществото и политиците към..

публикувано на 17.02.25 в 15:47
Портрет на Левски. 1957, худ. Руска Маринова

С общоградско поклонение в Балчик ще почетат Апостола на свободата

На 19 февруари от 10.00 часа Основното училище "Васил Левски" в балчишкото село Соколово организира патронен празник в читалището. С песни, рецитал, сценка и презентация възпитаниците на учебното заведение ще почетат паметта на Дякона. Общоградското поклонение в Балчик на 19 февруари ще бъде от 11.00 часа пред Паметника на Апостола на Свободата в..

публикувано на 17.02.25 в 15:31
Стела Николова и Ивайло Митковски

Депутати от ПП/ДБ: Трябва да се проведе допитване сред варненци за проекта "Алея първа"

Към момента „Холдинг Варна“ имат 10 броя действащи разрешения за строеж на Алея първа, както и четири строителни разрешения, които са изтекли. Това съобщи народният представител от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ Стела Николова на среща с медиите днес. Действащите разрешителни са за сгради с обществено предназначение в..

публикувано на 17.02.25 в 15:16

Летището в София вече носи името на Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София.

публикувано на 17.02.25 в 15:15