Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учените се боят от темпа на топене на леда в Антарктида

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нивата на леда в Антарктида са исторически ниски за три поредни години, което предвещава сериозни последици за живота на Земята, какъвто го познаваме.

Поглеждайки към най-южния континент, ученият Мигел Анхел де Пабло казва, че човечеството сякаш не обръща внимание на предупрежденията.

"Ние учените сме много разтревожени, защото не виждаме как можем сами да решим проблема", заяви испанският планетарен геолог пред АФП на остров Ливингстън в антарктическия архипелаг Южен Шетланд.

"Колкото повече предупреждения изпращаме, за да запознаем обществото със случващото се, изглежда, че не ни слушат и ни възприемат като алармисти въпреки доказателствата, каза той.

Националният център за данни за снега и леда на САЩ (NSIDC) съобщи тази седмица, че минималната площ на морския лед в Антарктика е под два милиона квадратни километра за трети пореден февруари - в разгара на сезона на размразяване на южното лято.

Минималната площ на морския лед и през трите години е най-ниската от началото на регистриране на данните преди 46 години.

Топенето на морския лед не оказва непосредствено въздействие върху нивото на океаните, тъй като той се образува чрез замразяване на солена вода, която вече се намира в океана.

Но белият лед отразява повече слънчеви лъчи от по-тъмната океанска вода и загубата му засилва глобалното затопляне, като същевременно разкрива сладководната ледена покривка на сушата, която може да предизвика катастрофално покачване на морското равнище, ако се разтопи.

"Въпреки че сме далеч от всички обитаеми части на планетата, в действителност това, което се случва в Антарктида, влияе на всичко по света", предупре Де Пабло.

Проучване от миналата година установи, че почти половината от ледените шелфове на Антарктида - плаващи плочи, прикрепени към сушата - също са намалили обема си през последните 25 години, изпускайки трилиони тонове топяща се вода в океаните.

Това се отразява не само на морското равнище, но и на солеността и температурата на океаните.

Някои учени твърдят, че доказателствата за влиянието на изменението на климата върху топенето на морския лед в Антарктида - известна със значителните годишни колебания в летните размразявания и зимните замръзвания - са по-малко ясни, отколкото на северния полюс на Арктика.

Това, което не подлежи на съмнение, е, че продължаващото глобално затопляне, причинено от човешките емисии на парникови газове, ще повлияе на тези модели в бъдеще.

Де Пабло, който е посветил 16 години от живота си на изучаването на антарктическия лед, подчерта, че може би вече е твърде късно тенденцията да бъде спряна.

"Проблемът е, че това влошаване на състоянието не може лесно да бъде отменено", каза той.

Дори ако днес променим ритъма на живот, който имаме в западните общества, утре ледниците няма да престанат да намаляват, с всичко, което произтича от това.

Учените смятат, че глобалните температури вече са с 1,2°C по-високи в сравнение с прединдустриалните нива. Парижкото споразумение от 2015 г. си постави за цел да ограничи затоплянето до 1,5 °C чрез ограничаване на емисиите, които затоплят планетата.

"Трябва да се запитаме дали начинът, по който живеем, наистина си заслужава, защото в крайна сметка ще загубим планетата си", отбеляза Де Пабло.

"Няма втора планета Земя", подчерта ученият.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

50-годишен с опасност за живота след катастрофа на АМ "Хемус"

50-годишен русенец, управлявал товарен автомобил, се е блъснал в прекачено ремарке на друга тежкотоварна кола, която се е движила преди него. Инцидентът е възникнал в първите минути на деня на автомагистрала "Хемус", съобщават от полицията във Варна.  Мъжът от първото превозно средство е с множество фрактури, мозъчна контузия и е настанен в отделение по..

публикувано на 02.10.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

2 хиляди свободни работни места в БДЖ, няма желаещи

Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на Българските държавни железници, а ръководството ѝ изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за щатната обезпеченост, съобщава БГНЕС. Според нея в Холдинг БДЖ към момента има 116 служители, като 28 работни места са вакантни. В БДЖ-Товарни превози се търсят 305..

публикувано на 02.10.24 в 08:18
Варненското езеро

Черно море е едно от най-бързо затоплящите се в света

Черно море е едно от най-бързо затоплящите се морета в световен мащаб. До края на века скоростта на вятъра в региона ще нарастне, ще се увеличат валежите, а налягането на въздуха ще се повиши. По-големи количества на валежите вече се регистрират в районите на Варна, Добрич и Бургас. Българските учени предупреждават, че климатичните..

публикувано на 02.10.24 в 07:23
Варна

Слънчево, вятърът ще отслабва

Днес ще е предимно слънчево. Северозападният вятър и по крайбрежието ще продължи да отслабва и следобед навсякъде ще е слаб до умерен, като постепенно ще се обръща от изток и югоизток. Максимални температури между 18° и 23°, за Варна около 21°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода 19°-22°. Изгрев на Слънцето за..

обновено на 02.10.24 в 06:51

200 ирански ракети са изстреляни по Израел, няма данни за поражения и жертви

Иран извърши масирано ракетно нападение над Израел. Въздушната тревога над Израел продължи по-малко от час.  Близо 200 ракети са били изстреляни по Израел, твърди армейското радио.  Част от тях, по непотвърдена информация, са били прехванати в небето над съседните Сирия и Йордания. Няма данни за поражения и жертви, въпреки твърденията по иранската..

публикувано на 02.10.24 в 05:52

Адресите без ток

На 02.10.2024, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - кв. Левски, ул. Дружба 4, ул. Мир 2, 26, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 40, 42, ул. Проф. Цани Калянджиев 4, 6, 12, ул. Рощок 11, 12, 13. На 02.10.2024, от 9:00 до 17:00 ,..

публикувано на 02.10.24 в 05:00

Природният газ поскъпва през октомври с близо 3%

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за месец октомври в размер на 63,72 лв./MWh , без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, предаде БНР. На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Регулаторът..

публикувано на 01.10.24 в 19:51