Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подари един час на природата – експерт на WWF съветва с какви полезни дейности можем да опазим Земята

„Подари час на природата“ – този призив цели да насърчи хората не само да изгасят светлините символично за 60 минути на 23 март, но и да посветим време за полезни природосъобразни дейности. Това заяви за БТА Калина Бояджиева от WWF – България. Тя е координатор на Часа на Земята за нашата страна. Организацията е създала платформа, на която има различни предложения, в които да се включат гражданите със съвети от експертите. Дарения, посещение на магазин за стоки втора употреба, приготвяне на ястия на растителна основа или засаждане на дърво са само част от идеите. Събрали сме богат списък с дейности от храна, спорт и здраве до изкуство и развлечения, коментира Бояджиева. 

На сайта ни е предвиден брояч, който показва колко часа са "подарени" от хората за природата, както и класация по държави, така че лесно ще проследим как се представяме в България, заяви експертът. Тя категорична, че това е кауза, за която си заслужава страната ни да заеме първата позиция.

Защо е важен Часът на Земята

Часът на Земята е най-мащабната природозащитна инициатива в света, започната именно от WWF. Идеята ѝ е да привлече общественото внимание към това какво се случва с природата и как всеки един от нас може да се включи в нейното опазване, коментира Бояджиева. Тазгодишното издание се казва „Най-големият час за Земята“, защото повече хора от всякога трябва да се присъединят към каузата, отбеляза също тя. От решаващо значение е да повишим осведомеността относно екологичните предизвикателства и да обединим сили, за да спрем загубата на биоразнообразие, подчерта природозащитникът. Тя цитира данни, според които за последните 50 години са изгубени 69% от популациите на дивите животни. Експертът напомни, че природата е „нашият общ дом и източник на всичко, което ни е жизнено необходимо“ и затова е нужна споделена отговорност. С всяко наше действие можем да помогнем или навредим на света около нас. Важно е какво и колко консумираме и как са произведени продуктите, например, заяви Бояджиева. Можем да ядем сезонна храна от местни производители, да компостираме, да ползваме повече градски транспорт или колело, да сменим уредите вкъщи с по-енергийно ефективни, съветва тя.

Многократна употреба на продукти, за които това е възможно, също е сред важните, според експертите, мерки за намаляване на негативното влияние върху природата. Рециклирането също е част от положителните мерки. „Моят съвет е всеки да започне с това, което му е лесно и приятно, така бързо ще се мотивира да продължи. Ако подхванем нещо, което ни е трудно изпълнимо, има шанс бързо да се откажем и да решим, че няма смисъл и "нищо не зависи от мен така или иначе“, коментира Бояджиева. Тя остава оптимист за каузата. Вече седем години отговарям за провеждането на Часа на Земята в България, като всяка година отчитаме по-голям интерес, обобщи тя. 


По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Цолов е във Варна (ВИДЕО)

Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други  варненци. 

публикувано на 02.11.24 в 17:00

В Световния ден на Витамин D: Варненци събират слънчеви лъчи на плажа (СНИМКИ)

Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа.   Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..

публикувано на 02.11.24 в 16:37

Кампания срещу насилието се провежда във Варна

Мащабна кампания за информиране на българите относно превенцията на насилието се провежда във Варна и в цялата страна. Организатори са осемте клуба на „Зонта“ у нас. Това съобщи за Радио Варна президентът на клуба във Варна Анна Христова. Кампанията включва поставяне на стикери и макети с QR кодове на обществени места , с..

публикувано на 02.11.24 в 14:53

Екофестивал на площада пред Археологическия музей

Знаете ли как с магнезиев прах можете да изперете и да дезинфекцирате своите дрехи? А знаете ли как изхвърлените дрехи водят до замърсяване на околната среда? Знаете ли как може да се рециклира текстил или пък да се направи салфетник от стари дискове? Всички тези въпроси намират отговор в рамките на ЕкоФест Варна, който се провежда днес на..

публикувано на 02.11.24 в 12:13

Организират фестивал в памет на убития в градския парк в Добрич Живко Борисов

Сдружение „Будни граждани“ и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Добрич ще проведат днес събитие в памет на убития тази година в градския парк Живко Борисов. Събитието има за цел да обедини усилието на местните институции в осигуряването на безопасна среда за живеене в областния център. На..

публикувано на 02.11.24 в 10:36

Военен ритуал по повод Архангелова задушница в Мирча вода

Военен ритуал по случай църковния празник Архангелова Задушница ще се проведе днес от 11:00 часа на Международното военно гробище Мирча вода, област Констанца Румъния. Събитието се организира за втори път по инициатива на Министерството на отбраната и със съдействието на посолството на Република България в Букурещ. На военния..

публикувано на 02.11.24 в 10:22

Георги Зайранов, диригент на оркестъра на ВМС: Нашият будител е българският народ

С официална церемония пред паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина във Варна беше отбелязан Денят на народните будители. Венци и цветя поднесоха кметът на града Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, областният управител проф. Андрияна Андреева, представители на официални институции, много..

публикувано на 01.11.24 в 15:19