Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Зелени закони“: Собствениците на гори чрез заменки пледират пред Конституционния съд да отпадне забраната за застрояване

2
Устието на река Камчия
Снимка: Национален исторически музей

В момента настоящите собственици, незаконни собственици на тези терени, тоест по тогавашния закон те законно са ги заменили, но са получили неазконно държавна помощ, те пледират пред Конституционния съд, чрез Висшия адвокатски съвет, че им се ограничават правата на собственост и искат да отпадне забраната заменените гори да бъдат урбанизирани и да си ги застроят. Доста от държавните заменени гори са близо до курорти по Черноморието. Това съобщи Вера Стаевска от инициативата „Зелени закони“. Тя припомни, че още 2007-2009 г. заменките на гори бяха голям скандал и имаше много граждански протести срещу тях. Тогава законодателите единственото нещо, което направиха за защита на горите от урбанизацията им за курорти беше в Закона за горите да приемат член, че заменените държавни гори не могат да бъдат урбанизирани. Тоест сегашните собственици се надяват, че хората са забравили и те ще си застроят тези терени, коментира още Стаевска. В Североизточна България бяха заменени много такива гори – край Балчик, Камчийски пясъци – там са заменени за някакви скандални стотинки, Карадере, Иракли. По принцип с такава цел са заменени – за бъдещо курортно развитие.

Казусът в последните месеци имаше и още едно развитие – ЕК се измори да чака България да изпълни решението, което постанови през 2014 г., че България трябва да си върне незаконно раздадените горски терени – незаконно раздадена държавна помощ. До момента това не се е случило, по различни разценки става въпрос за между 80 млн.лв. до над 1 милиард лева, по държавни разценки. Единият начин държавата да си върне парите е да поиска доплащане въз основа на пазарни оценки на терените. Защото едно време конкретни гори край Иракли, Карадере са били заменени срещу гори в отдалечени селски райони на много по-ниска цена – оценявани са административно по параметри на гората, а не по предназначение. И в момента единият вариант е да й се доплати разликата, а другият вариант е просто да се разтрогнат незаконните сделки. Тъй като има решение на ЕК, че те са незаконни. Нито един досега не се е случил.

Най-вероятният сценарий е ЕК да си продължи делото, да ни осъди пред съда на ЕС и държавата да трябва да плати на ЕК пари, заради това, че не си е върнала парите.

Съдебно дело пред Съда на ЕС и дело пред Конституционния съд – очевидно държавата ще трябва да вземе решение

Сагата със заменките на гори и частните плажове, пробивът на новите ГМО на европейския пазар, както и законодателна инициатива в сферата на енергетиката бяха коментирани във Варна на Десетото юбилейна „Конференция по демокрация 2024“



По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20