Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осми март - Международният ден на жената

Снимка: БГНЕС

Международният ден на жената се празнува всяка година на 8 март. Това е ден за международно признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
Започнал само като политическо събитие за социалистите, празникът постепенно става част от културата на много страни. В някои от тях денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях – нещо като комбинация от западните празници Ден на майката и Свети Валентин.
В други страни темата за политическите и човешките права на жените, отстоявани от ООН, е силно застъпена, а на борбата за признаване на тези права на жените по света се гледа отговорно и с надежда.
Жените в България получават средно с 12,6 процента по-ниски заплати от мъжете, но в редица икономически дейности разликите във възнагражденията са много по-големи, сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Над 40 на сто от жените на възраст от 25 до 34 години в България имат висше образование, при 28 на сто висшисти сред мъжете в същата възрастова група. 
В България денят се празнува и като Ден на майката, въпреки че според някои българи Благовещение (25 март) е християнският празник на майката и жената.
Денят на жената в съвременната култура
Денят е официален празник в Афганистан,Ангола,Азербайджан,Беларус,Буркина Фасо,Камбоджа,Китай,Куба,Грузия,Гвинея Бисау,Еритрея,Казахстан,Киргизстан,Лаос,Северна Македония, Мадагаскар,Молдова,Монголия,Непал (само за жени),Русия,Таджикистан,Туркменистан,Уганда,Украйна,Узбекистан,Виетнам,и Замбия.
В някои държави като Камерун, Хърватия, Румъния, Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия, България и Чили денят не е официален празник, но въпреки това се чества. На този ден мъжете подаряват цветя на жените в техния живот – приятелки, майки, съпруги, гаджета, сестри, колеги и т.н. В училище децата често подаряват цветя на учителите си.
Днес, женските групи организират многобройни събития по света, например 8-мартенско шествие на жени правят в Дака, Бангладеш.  Глобалната женска организация Аврора, поддържа свободен регистър в интернет, на който се отбелязват различните събития (www.internationalwomensday.com).
История
Първият Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия.
Идеята за създаване на международен ден на жената се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия в началото на 20 век, която поражда протести за подобряване условията на труд.
Календарната дата се свързва с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк.
Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.
Това е важно за борещите се за права на жените в Западна Европа и САЩ през годините на студената война.
Клара Цеткин и Роза Люксембург, 1910 г.
В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване.
На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува денят на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота. На следващата година, Международният ден на жената е отбелязан от повече от един милион хора в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия.
При пожар във фабрика за дрехи в Ню Йорк загиват повече от 150 работнички. Инцидентът, с изключително висока смъртност, се приписва на липсата на мерки за сигурност.
На Запад Международния ден на жената се отбелязва през 1910-те и 1920-те, но постепенно замира. Той се подновява със зараждащия се феминизъм през 1960-те.
Демонстрациите на жените в Русия се смятат за първия етап на Руската революция от 1917 г. На 8 март, през същата година работничките от Петроград излизат на демонстрация срещу глада, войната и царизма. След Октомврийската революция в Русия, от името на българските участнички във Втората международна конференция на жените-комунистки през 1920 г. в Москва Ана Маймункова препоръчва Осми март за Международен ден на жената. През 1965 г. 8 март е обявен официално като неработен ден и празник на жената в СССР. И днес денят е неработен в Русия и други страни от бившия Съветски съюз – Беларус, Молдова, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Украйна, както и в Северна Македония и Монголия.[3]
През 1975 г., по време на Международната година на жената, Организацията на обединените нации започва да празнува 8 март като ООН Ден на жената. Две години по-късно, през декември 1977 г., Общото събрание на ООН приема специална резолюция, с която провъзгласява 8 март за Международен ден на жената, който да се отбелязва всека година от държавите-членки, в съответствие с техните исторически и национални традиции.
През 2017 г. ООН отбелязва празника под мотото „Жените в променящата се работна среда: Планетата 50 на 50 до 2030 г.“
В България Осми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото публично честване.
Като общобългарски празник Осми март започва да се празнува след 9 септември 1944 г. Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След 1960 г. честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти, като Ден на жената и на майката.

Източник: Уикипедия
По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски ученици ще вземат участие в научно изложение в Люксембург

Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..

публикувано на 23.01.25 в 16:30

Във Варна се търсят 19 приемни семейства

За необходимост от набиране на 19 приемни семейства съобщиха от Комисията за детето при Община Варна.  25 семейства са проявили интерес да кандидатстват за приемни грижа, 8 от тях вече са попълнили документи, а други 4 са в процес на проучване и обучение, съобщиха от общинския пресцентър. По данни на областния екип по приемна грижа общо 116 са..

публикувано на 23.01.25 в 13:44

Българската баница със сирене в топ 15 на най-добрите тестени храни в света

Че няма по-хубаво от баницата си го знаем. Един от символите на българската кухня е "галил" небцето на толкова много чужденци и е едно от първите неща, които туристите в България искат да опитат. Традиционната българска баница със сирене получи поредно признание, попадайки в топ 15 на най-добрите тестени храни в света за тази година. В класацията на..

публикувано на 23.01.25 в 13:03

Наградиха победителите в още три спорта на Общинските ученически игри

След оспорвани финални срещи бяха излъчени шампионите в още 3 вида спорт от Общинските ученически игри 2025 г, организирани от дирекция „Спорт“ към Община Варна. При отлична организация в зала „Колизеоне“ на морската столица се проведе финалния турнир по тенис на маса за три възрастови групи. При V – VII клас победител при момчетата е Мирослав Шмидт,..

публикувано на 23.01.25 в 10:37

Застрашено ли е от събаряне близо 100-годишното читалище във "Виница"?

Опасения, че има възможност 100-годишната сграда на читалище "Прогрес -1927" в квартал "Виница", което след 2 години също става на един век, да бъде съборена, има председателят му Гергана Стоянова. Притеснението й е продиктувано от писмо на временно изпълняващия длъжността районен кмет Мартин Баръмов до кмета на Варна. В него са посочени мотиви към..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

Адресите без ток

В периода 20.01.2025 - 24.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Невша – клиентите, електрозахранени от ТП 3. Ще се редува поетапно изключване на отделни клонове от мрежа НН, така че да не се лишават от..

публикувано на 23.01.25 в 05:00

Отново можем да наблюдаваме Парад на планетите - шест се подреждат в редица

Започна Парадът на планетите, астрономическото явление, при което няколко планети от Слънчевата система се подреждат от едната страна на Слънцето. 6 планети от Слънчевата система застават в една редица. Това каза астрономът Ева Божурова. Феноменът ще е удобен за наблюдение и в удобно време, не толкова късно през нощта. С телескоп или с бинокъл с..

публикувано на 22.01.25 в 18:40