Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешественикът Пламен Узунов: Въпреки бедността в Африка този континент остава дълбоко в сърцето ми

Непопулярни туристически обекти в поредица от страни в Западна Африка. Това беше целта на едно от последните пътувания на варненския пътешественик Пламен Узунов. Той изследва философията на местните и начина им на живот, след което разказа за Радио Варна своите впечатления. 

Той е посетил основно франкофонски страни - започвайки от Мали, преминавайки през Република Гвинея и Гвинея-Бисау, за да стигне до Сенегал и Гамбия. 




По-скоро негативни обаче са очакванията на Узунов за бъдещето на този континент. "Тези народи вървят по различен път от нашия. Нашите общества са много по-монолитни. Там тръгваме от семейства от по 30-40 души. Няколко семейства правят род, няколко рода правят клан, а няколко клана правят племе. В една съвременна страна има няколко големи племена, които никога не могат да се смирят, че едното ще управлява, а другото - не", коментира Пламен Узунов. 

За интересно традиционно изкуство в Мали разказа той. Там изработват марионетки, всяка от които въплъщава различна енергия. С тези кукли се правят постановки и се разказват истории. "Проблем в Африка е, че нямат писмена история, а историите трябва да се разказват от поколение на поколение", допълни Узунов. 




За друг интересен момент разказа още пътешественикът. За трите дни в Гвинея той е станал свидетел на традиционните за региона обрязвания. Това са същински празници, а хора с маски обикалят денонощно. Те играят до несвяст по улиците, каза още той. 

Гриотите, по подобие на трубадурите пък, свирят на традиционен за Африка струнен инструмент. Изпълнявайки музиката, те разказват история, с която влизат в душата на африканския народ, посочи Узунов. 




Дълбоките африкански традиции не са всичко, което впечатлява Пламен Узунов. Бедността, казва пътешественикът, е най-големият проблем там. "Има една част от Африка, която не иска да се променя. Въпреки бедността и мръсотията обаче този континент остава дълбоко в сърцето ми. С всеки залез неприятното преживяване си тръгва, за да остане спомена за детските усмивки, и с всяко утро се появява и искрица надежда", допълни той. 

Чуйте повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20