На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун.
За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората. Датата за отбелязването му не е избрана случайно. Целта е да се покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Синдромът на Даун е описан през 1866 ггодина от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”. Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 година хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.
Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност. Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.
През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага. Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.
Наскоро и жена със синдром на Даун стана министър в Испания. Това е един от добрите примери, каза за Радио Варна Силвена Христова, която е основател на фондация "Живот със Синдром на Даун" и родител на дете с този синдром. От дълги години, тя и съпругът й са помогнали на много семейства, които имат деца със Синдром на Даун, да преодоляват проблемите и предизвикателствата пред тях.
"Крайно време е в България да имаме едно по-различно мислене и по-положителна нагласа и да знаем, че хората със Синдром на Даун могат да се развиват и имат шансове ако бъдат подкрепени от семейството и обществото", коментира Христова.
Тя напомни, че от години фондацията се бори да се промени и образователната система, която, по думите й, тотално отхвърля децата със специални образователни потребности.
"В сегашния си вид, системата не позволява на тези деца да се развиват и да получат реално образование. Приобщаващото образование помага. Училището на моята дъщеря Микаела е един от тези примери. За съжаление обаче това са единични случаи в цялата страна", каза още Христова и допълни, че от няколко години тя и нейните съмишленици се борят за промени в наредбата за приобщаващо образование, но засега без успех.
За девета поредна година фондация "Живот със Синдром на Даун" предизвиква всички български граждани да обуят от шарените чорапи с кауза по повод Международния ден на хората със Синдром на Даун.
"Тези чорапи са символът на този ден и с тях показваме, че всички сме цветни, шарени и различни, но и абсолютно равни за един достоен живот", каза Силвена Христова.
Чуйте разговора на Даниела Стойнова със Силвена Христова:
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..