Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз:

Антибиотиците само с е-рецепта, но обикалянето по аптеки за лекарства остава

Снимка: архив

От днес – 1 април, лекарите преминават изцяло на електронни рецепти за изписване на антибиотици и специализирани лекарства, тъй като изтече гратисният период от три месеца и половина, в който лекарите - общопрактикуващи и специалисти, и стоматолози можеха да използват по избор хартиени или е-рецепти.

Обикалянето на пациентите заради липсващи лекарства обаче ще продължи, тъй като не всички аптеки имат равен достъп до медикаментите. За фармацевтите остава невъзможно да видят и проверят дали дадено лекарство е налично и в кой склад. Ограничението затова в законово, посочи за Радио Варна Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Друга причина е в неравномерното разпределение на аптеките, освен проблемът с веригите на доставки.

"Всяка една аптека е готова да изпълни електронна рецепта, софтуерът за това е готов още от есента. Големият проблем е, когато се изписва нещо, което не е налично с страната. Няма как фармацевтът да го отпусне. Лекарствен продукт, който е предписан на рецепта, без значение дали тя е хартиена или електронна, няма как да бъде отпуснат, защото просто той не е наличен в аптека. Проблемът пациентите да обикалят и търсят медикаменти от една аптека в друга не е във възможността на аптеката да изпълни електронната рецепта. Проблемът е, че те нямат съответния лекарствен продукт. И тук идваме отново на проблема с липсата, недостига, неравноправния достъп на аптеки до лекарствени продукти", подчерта Маринов. 

В момента фармацевтите нямат достъп до системата за електронно проследяване СЕСПА. ие от години настояваме аптеките да виждат къде има и къде няма дадени лекарствени продукти в системата, за да могат да изпълняват предписанията на пациентите си. В момента фармацевтът звъни по телефони и гледа през собствения си софтуер, а ние ние искаме да виждаме през системата къде го има наличен даден медикамент, за да могат да го поръчат и да го доставят до пациента. Сега фармацевтите не виждат това, защото е законово забранено", допълни той. 

По думите му, по данни на системата СЕСПА в страната инсулин има, но не всички аптеки имат достъп до него. "Нелогично е търпението, с което пациентите понасят това положение", категоричен е Маринов. 

В България има достатъчно аптеки. Само в Гърция и Кипър има повече аптеки на глава от населението от България, каза Маринов. 98 на сто от жителите на Европейския съюз имат достъп до аптека на разстояние до 30 минути, какъвто е стандарта. В България този процент е дори по-висок, т. е. над 98 на сто. Аптеките у нас са много, но те са неравномерно разпределени, подчерта Димитър Маринов. 

За да получи рецептата си пациентът, трябва да каже ЕГН-то си и датата на изписване. Това е т. нар. двуфакторна защита върху рецептата. Оттам нататък се зарежда лекарското предписание и аптекарите могат да видят дозировката.

В аптеките фармацевтите могат да правят еквивалентна замяна - т. е. да адаптират рецептата за лекарството с даден грамаж или брой таблетки според пациента. Генеричната замяна на лекарства обаче се разрешава само от предписалите рецептата лекари, уточни Маринов.

"Притежателят на разрешение за употреба, когато регистрира даден лекарствен продукт, го прави в много разфасовки. Лекарят, като отвори в падащото меню за електронни рецепти, ги вижда всичките, но той няма как да знае точно коя е налична на пазара. В такъв случай в  аптеката могат да правят еквивалентна замяна - това не е смяна на лекарствен продукт. Когато лекарят е предписал дадено търговско наименование в опаковка от 20 таблетки например, но в аптеката нямат точно тази опаковка, но имат същото лекарство, на същата фирма, същата търговска марка - това се прави, софтуерът го допуска", подчерта Маринов. По думите му електронната рецепта нищо не променя. "Не виждам какви притеснения може да има който и да е с електронните рецепти. Нямаме разминавания с лекарите", каза още той. 

Защо обаче продължава обикалянето на пациентите по аптеки в търсене на медикаментите и какви са предложенията на Българския фармацевтичен съюз може да чуете в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05