Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз:

Антибиотиците само с е-рецепта, но обикалянето по аптеки за лекарства остава

Снимка: архив

От днес – 1 април, лекарите преминават изцяло на електронни рецепти за изписване на антибиотици и специализирани лекарства, тъй като изтече гратисният период от три месеца и половина, в който лекарите - общопрактикуващи и специалисти, и стоматолози можеха да използват по избор хартиени или е-рецепти.

Обикалянето на пациентите заради липсващи лекарства обаче ще продължи, тъй като не всички аптеки имат равен достъп до медикаментите. За фармацевтите остава невъзможно да видят и проверят дали дадено лекарство е налично и в кой склад. Ограничението затова в законово, посочи за Радио Варна Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Друга причина е в неравномерното разпределение на аптеките, освен проблемът с веригите на доставки.

"Всяка една аптека е готова да изпълни електронна рецепта, софтуерът за това е готов още от есента. Големият проблем е, когато се изписва нещо, което не е налично с страната. Няма как фармацевтът да го отпусне. Лекарствен продукт, който е предписан на рецепта, без значение дали тя е хартиена или електронна, няма как да бъде отпуснат, защото просто той не е наличен в аптека. Проблемът пациентите да обикалят и търсят медикаменти от една аптека в друга не е във възможността на аптеката да изпълни електронната рецепта. Проблемът е, че те нямат съответния лекарствен продукт. И тук идваме отново на проблема с липсата, недостига, неравноправния достъп на аптеки до лекарствени продукти", подчерта Маринов. 

В момента фармацевтите нямат достъп до системата за електронно проследяване СЕСПА. ие от години настояваме аптеките да виждат къде има и къде няма дадени лекарствени продукти в системата, за да могат да изпълняват предписанията на пациентите си. В момента фармацевтът звъни по телефони и гледа през собствения си софтуер, а ние ние искаме да виждаме през системата къде го има наличен даден медикамент, за да могат да го поръчат и да го доставят до пациента. Сега фармацевтите не виждат това, защото е законово забранено", допълни той. 

По думите му, по данни на системата СЕСПА в страната инсулин има, но не всички аптеки имат достъп до него. "Нелогично е търпението, с което пациентите понасят това положение", категоричен е Маринов. 

В България има достатъчно аптеки. Само в Гърция и Кипър има повече аптеки на глава от населението от България, каза Маринов. 98 на сто от жителите на Европейския съюз имат достъп до аптека на разстояние до 30 минути, какъвто е стандарта. В България този процент е дори по-висок, т. е. над 98 на сто. Аптеките у нас са много, но те са неравномерно разпределени, подчерта Димитър Маринов. 

За да получи рецептата си пациентът, трябва да каже ЕГН-то си и датата на изписване. Това е т. нар. двуфакторна защита върху рецептата. Оттам нататък се зарежда лекарското предписание и аптекарите могат да видят дозировката.

В аптеките фармацевтите могат да правят еквивалентна замяна - т. е. да адаптират рецептата за лекарството с даден грамаж или брой таблетки според пациента. Генеричната замяна на лекарства обаче се разрешава само от предписалите рецептата лекари, уточни Маринов.

"Притежателят на разрешение за употреба, когато регистрира даден лекарствен продукт, го прави в много разфасовки. Лекарят, като отвори в падащото меню за електронни рецепти, ги вижда всичките, но той няма как да знае точно коя е налична на пазара. В такъв случай в  аптеката могат да правят еквивалентна замяна - това не е смяна на лекарствен продукт. Когато лекарят е предписал дадено търговско наименование в опаковка от 20 таблетки например, но в аптеката нямат точно тази опаковка, но имат същото лекарство, на същата фирма, същата търговска марка - това се прави, софтуерът го допуска", подчерта Маринов. По думите му електронната рецепта нищо не променя. "Не виждам какви притеснения може да има който и да е с електронните рецепти. Нямаме разминавания с лекарите", каза още той. 

Защо обаче продължава обикалянето на пациентите по аптеки в търсене на медикаментите и какви са предложенията на Българския фармацевтичен съюз може да чуете в звуковия файл.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25

Актрисата Юлияна Чернева: Трябва да обичаш всяка роля, защото иначе тя ти отмъщава и никога не се получава добре

Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..

публикувано на 18.11.24 в 08:20

Инвеститорът на небостъргача за проваленото заседание на ЕСУТ: Няма да участвам на политически митинги

Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви..

публикувано на 17.11.24 в 10:35