Емоционалната интелигентност е ключов фактор в съвременното образование, което цели да превърне училището в по-мирно и вдъхновяващо място за децата. Във Варна се проведе обучителен семинар посветен на социалното и емоционално изучаване, в който се включиха учители, психолози и директори на образователни заведения от областта. Целта е да се обменят нови методи в изграждането на здравословна емоционална среда в училището и детската градина.
Как да се справят с емоциите на децата – малки и големи, как да постъпят, когато в училище се проявява насилие или агресия и какви методи да използват – на тези въпроси отговори организаторът на срещата Полина Коцева, която е международно акредитиран специалист по емоционална интелигентност. Тя посочи, че всички се нуждаем при даден казус да имаме умението да реагираме по най-правилния начин и даде пример за успешна практика за борба с агресията, която се концентрира върху силата на защитника:
„Защитникът е свидетелят. Знаете, че свидетелите са най-многобройната група деца, които са засегнати от акт на насилие. Ние искаме да ги превърнем от мълчаливите свидетели, тези които се притесняват да споделят, за да не бъдат обявени за издайници или предатели, да знаят по какъв начин да потърсят подкрепа. И тук се разчита на доверения възрастен до всяко едно дете. Обикновено учим тези защитници да не се намесват, когато видят акт на насилие, защото това може да ги направи на свой ред или жертви или насилници. В такива случаи те трябва по най-бързия начин да намерят възрастен, който е най-близо до тях. На свой ред се очаква и възрастният да е подготвен. Да се намеси, но не като назидател, а като човекът, който трябва да възстанови мира. Да намери причините за конфликта. “
Социалното и емоционално изучаване е залегнало в образователната система на Средното училище „Димчо Дебелянов“ във Варна от няколко години, коментира за Радио Варна директорката Калина Нушева, която беше на обученето. В почивни дни екипът се събира с ученици и родители в една неформална среда, където не са в ролята, която имат в училище. И резултатът е, че учениците търсят и споделят с учителите повече. В случаи на насилие в училището се справят с екипна работа – заедно работят психолози и педагогически съветници, включително и на институции, които имат съответното отношение и установяват, че когато има институционално взаимодействие има и разрешаване на ситуацията.
Пример за справяне с насииле в детска градина даде Милка Тодорова, учителка в Горна Оряховица:
„Заставам до детето, което проявява агресия на неговото ниво, ниско долу трябва да бъдеш, и го приканвам да започнем да броим до 10. Целта на този подход е да бъде отклонено вниманието на детето и да преминат шест секунди, след което започва успокояване на детето и методът има ефект.“
Всеки случай на насилие или агресия изисква конкретен подход и затова е важно педагозите да познават много и различни методи, за да реагират адекватно, каза още Полина Коцева. Тя организира еднодневен курс с родители във Варна на 27 април.
Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината. Всички управляващи електрически превозни средства и..
Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..
Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..
11 187 тона през 2024 година отчита системата за събиране на отпадъци от община Балчик.Това е най-голямото количество за последните пет години. З а сравнение, през 2023 г. депонираната смет е 10 520,5 тона, приблизително колкото и в предходните, сочат данните от отчета за миналата година по изпълнение на..
Експертната комисия за присъждане на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование обяви кандидатите за приза през 2025 г.: “Ученик на годината” в областта на хуманитарните науки 1. Николай Костадинов – ученик от XII “б“ клас в МГ „Д-р Петър Берон“. Николай Костадинов е безупречен ученик — задълбочен,..
Община Белослав е сключила договор за конструирането на нов ферибот, съобщиха от администрацията. Договорът е подписан между кмета на общината Деян Иванов и Светослав Стоянов – управител на фирмата изпълнител. Избраният изпълнител е българска местна корабостроителна компания със седалище в с. Езерово, която се ангажира да изгради и достави..
С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова, предаде БНР. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател..