Учениците, класирани на първо, второ и трето място в индивидуалното класиране на състезанието „Практични финанси”, ще имат право на стипендия по наредбата за закрила на деца с изявени дарби, съобщават от Министерството на образованието.
Михаела Калайджиева от МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна е първа в класирането във възрастова група VIII-X клас. Втора е Мериан Георгиева от ВТГ „Г. С. Раковски“, Варна, е трети е Емилиян Георгиев – СУ „Козма Тричков“ във Враца.
В екипното класиране в тази възраст на първо място е отборът с участници Емилиян Георгиев от Враца, Лора Петранова от СУ „Иван Вазов“ в Мездра, Мериан Георгиева от ВТГ “ Г.С. Раковски“, Варна, Михаела Калайджиева от варненската МГ “ Д-р Петър Берон“ и Явор Иванов от ПГМКР „Свети Никола“в Бургас.
При по-големите (XI-XII клас) първа е Мирослава Вълчева – 108. СУ „Никола Беловеждов“ в София, второ място заема Стефан Стоилов от II АЕГ „Томас Джеферсън“ в столицата и трета е Мария Маркова от ЗПГ „Климент Тимирязев“ в Сандански.
В екипното класиране на първо място е отборът на Антония Колева от ПГСУАУ „Атанас Буров“, Силистра, Марина Любенова от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас, Мирослава Вълчева от 108. СУ „Никола Беловеждов“ в София, Стефан Стоилов от II АЕГ „Томас Джеферсън“ и Чанко Върбанов – СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Карнобат.
Състезателите бяха приветствани от заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова. Тя подчерта, че това състезание насочва усилията на учениците върху усвояването на култура на поведение, начин на мислене и подходи за действие по отношение на класическите и актуалните проблеми на управлението на личните финанси, включително и чрез използване на новите технологии.
„Част от компетентностите, които искаме да изграждаме, е работата в екип. Заедно с уменията във всяка конкретна предметна област, младите хора се нуждаят от качества, които ще им помогнат да се реализират в живота и това е да могат да комуникират, да чуват, да възприемат критично различни идеи, да предлагат и намират иновативни, практични решения, които са важни за всеки ученик, но и за обществото“, подчерта Емилия Лазарова.
Това е единственото състезание от календара на МОН, което се провежда в два национални кръга. Във втория кръг, който е във формат на финансов иновационен лагер, участваха 80-те ученици от цялата страна, показали най-високи резултати в първи кръг, в който се включиха общо 1318 ученици.
През трите състезателни дни ученици от I и II гимназиален етап, разпределени в две състезателни групи, се конкурираха при разработването и представянето пред жури на решение на казус за справяне с конкретна житейска финансова ситуация и за вземане на финансово решение. Разпределени на случаен принцип в отбори от по 5 ученика, участниците работиха върху казус, който е насочен към управлението на личните финанси и е различен за първа и втора състезателна група.
Учениците от първата състезателна група разработваха концепция за продукт или услуга, който/която съдейства за развитието на финансовата грамотност на ученици от 5-ти клас, а от втората състезателна група създаваха концепция за дигитален продукт или услуга, който/която да послужи като инструмент за повишаване на финансовата грамотност на Явор (героят от представения им казус), така че да не изпада отново в подобна ситуация.
Четвъртото издание на Националното състезание „Практични финанси“ бе организирано в партньорство с „Джуниър Ачийвмънт“. Домакин на финалистите беше столичното СУ 19 училище „Елин Пелин“, които бяха осигурили персонални лаптопи за всички участници.
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..