В края на лятото и в началото на зимата Шабла ще бъде домакин на два фестивала, посветени на птиците и природата.
Първият фестивал е вече добре познатият и превърнал се в любим за жителите и гостите на морската община „Фестивал на хвърчилата“, който ще се проведе в рамките на два дни – 31 август и 1 септември. Вторият фестивал е „Вятър, птици, море“. Той ще се състои през месец ноември.
Птиците, усещането за свобода и красотата на Северното Черноморие са обединяващите теми на двата предстоящи фестивала в Шабла, които от своя страна имат за цел да популяризират региона. Тази част от нашето Черноморие е позната с разнообразието от над 260 вида птици, които прелитат по своя път, наречен Виа Понтика, и затова фестивалите са под общото наименование „Шабла и птиците“, посочи организаторът им и директор на Зеления образователен център в Шабла Даниела Тодорова.
Тази година за летния фестивал ще има ново изпълнение на танц с хвърчила. "Фестивалът остава в същите познати рамки", допълни Тодорова.
Двата фестивала акцентират с различни художествено-творчески средства върху птиците, допълни тя. Тази година на предстоящия в края на август фестивал ще има нов танц на хвърчила. "Този фееричен танц ще бъде изпълнен от д-р на театралните науки и изкуства Мартин Кърнолски, артистичен директор на проекта в Шабла и първият пилот на revolution kite в България", каза още Даниела Тодорова.
Танцът, който Мартин Кърнолски ще представи със своето хвърчило по време на фестивала в Шабла, той сравнява със съчетанията в художествената гимнастика, защото и тук имаме драматургия, запаметени движения и музика, която идеално да съвпада с хореографията.
Вторият фестивал, който предстои в Шабла тази година, е зимният. Той е под надслов „Вятър, птици, море“. В него са предвидени множество събития, най-важното от които многожанров конкурс в четири направления – литературно произведение, музикално изпълнение на нова детска песен, фотография и рисунка, допълва Даниела Тодорова. С подготовката на многожанровия конкурс се занимава отново Мартин Кърнолски.
Режисьорът и аниматор Андрей Кулев ще направи кратък филм от двата фестивала в Шабла, който ще се използва и с туристическа цел. И докато организаторите са в трескава подготовка на многопластовите фестивали в Шабла, всеки с артистичен талант може да подготви своята творба за участие в някоя от четирите категории на конкурса.
Условията за конкурса можете да откриете тук.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..