Според Станислав Стоянов, заместник-председател на Съюза на хотелиерите "Златни пясъци" и собственик на хотел, причините за недостига са комплексни. Той отбеляза, че голяма част от добре обучените български кадри бягат в чужбина, основно заради по-добрите финансови условия. В момента средната заплата в сектора е около 1200-1500 лева, коментира Стоянов.
Друг проблем, заради който е налице отлив на кадри, е сезонната заетост, която понякога продължава не повече от два месеца.
"През 2008-ма, 2012-та година, тогава можеше да се направи един сезон от шест месеца. Тогава персоналът успяваше да си изкара някой лев, а след това имаше право да се запише на трудовата борса. Сега обаче сезонът се сви и е почти невъзможно това с 40-50 дни стаж. Това отблъсква работниците. Хотелиери и ресторантьори правят всичко възможно за да променят това като ги осигуряват по-дълго време и ги наемат на работа по-рано, още преди обектът да е отворил", коментира Станислав Стоянов.
И тази година немалка част от заетите в сферата на туризма ще са кадри от чужбина.
"Ние сме принудени да внасяме от чужбина", категоричен беше Стоянов. Най-често по нашите курорти работят украинци. Освен от Украйна обаче, в България внасяме кадри и от азиатски държави като Киргизстан.
"Вече стигаме и по-далеч, като внасяме и от Непал и Бангладеш", каза Стоянов. Но, и при вноса на кадри изникват редица проблеми. Един от основните е езиковата бариера.
"Малка част от тях едва говорят английски", коментира Станислав Стоянов. Правилата за чуждестранните работници също спъват хотелиерите и ресторантьорите.
"Има два варианта за наемане на чужденци - за 3 или за 9 месеца. Не всеки може да си позволи да наеме чуждестранен работник за 9 месеца, защото работи примерно 6 месеца, а в останалите три какво да прави? Ако пък го наемеш за три месеца и започне работа от май, той ще работи до юли. Какво става тогава с август и септември?", попита Станислав Стоянов.
Според него, решението на проблема с кадрите е въпрос на съвместни усилия на няколко министерства. По думите му, трябва да се наблегне на практическите обучения, които да бъдат в разгара на сезона. Стоянов е на мнение, че е добре да бъдат приложени и някои стари модели от времето на "Балкантурист", които обаче са работели и не е имало криза с кадрите.
Чуйте какво сподели още той в звуковия файл
Зимното почистване на Варна е обезпечено. Това каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция. Община Варна приключва процедурата за удължаване на анекса за зимно поддържане и почистване на града, допълни той. Подготвят нова процедура, която ще бъде обявена в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени..
Заседанието на Експертния съвет за устройство на територията в община Варна приключи с разменени остри реплики между председателя на съвета архитект Кристиан Саралиев и присъстващите гости на заседанието - общинските съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов и арх. Стоян Петков, както и представители на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите...
Община Варна обмисля вдигане на размера на такса "Смет" . Местните данъци ще се запазят същите, каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че трябва да бъдат заложени повече средства от бюджета за функция "Чистота" догодина. Таксата за битовите отпадъци е една от най-ниските в страната, каза зам.-кметът по финансови въпроси Христо Рафаилов. Ще..
Министерският съвет одобри 21 648 730 лв. за финансиране на част от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура. Средствата са предназначени за научни изследвания на българската Антарктическа база „Св. Климент Охридски" и разработки на Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIТ) към Софийския университет..
Община Варна е внесла над 42 проекта за финансиране от държавата по инвестиционната програма за подпомагане на общините, каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция, на която отчете свършеното от администрацията за една година. Варна има привилегията да разполага с 100 млн. лева. Работата, която бе свършена, е огромна, каза той и посочи, че..
През нощта на 14 ноември - от 00:30 ч. до 2:30 ч., са възможни затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни карти с банкови карти. Актуализацията на системите няма да повлияе на автоматичното отчитане чрез бордови устройства и GPS тракери на изминатото разстояние от тежкотоварни автомобили над 3,5 тона, съобщават от Агенция "Пътна..
Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер 18,5 млн. лв. по бюджета на Централната избирателна комисия (ЦИК) за 2024 г. 17,4 млн. лв. от тях са за финансово обезпечаване на извършени дейности, свързани с произвеждането на изборите за народни представители за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Останалите 1,1 млн. лв. са за финансово..