Трима занаятчии от Стралджа, Ямболско са във Варна от началото на април, за да правят плажни чадъри от тръстика /камъш/ по поръчка на различни плажове. Огнян и Зейнеб са брат и сестра. С тях е и съпругът на Зейнеб – Сашо. Тримата са около 60 годишни, а занаятът, който умеят е от прадедите им. От 30 години плетат чадърите и рогозките на много български плажове. Получават поръчки от концесионери на плажове от Обзор до Златни пясъци - Варна, к.к. „Свети Свети Константин и Елена“, Кабакум.
Не е трудно да се научи човек да прави плажни чадъри от камъш, но да издържиш физически е много трудно, разказва Зейнеб докато оправя лейкопласта по пръстите и дланите си. Целите й ръце са облепени, защото са нарязани от тръстиката и телта, с които работи. Но не се оплаква, а продължава с думите: „Така е, но трябва да се борим. Нали трябва да се борим?“
Започват работа към 6 часа по хладно и са на плажа до 18 часа. Пият кафе на пясъка, закусват и обядват, а вечер се прибират в квартирата, която са наели близо до Варна. Зейнеб и съпругът й Сашо се изхранват с този занаят цял живот, споделя жената за Радио Варна. Не й тежи, че цял ден е под слънцето, а ръцете й са нарязани и облепени. Мъчно й е, че децата й не искат да продължат семейния занаят. Да прави чадъри знае само синът им и доскоро е бил с тях по плажовете. От няколко години обаче се отказал, отворил баничарница и сега прави закуски.
Занаятчиите нямат почивен ден, защото трябва да свършат взетите поръчки. Докато изпълняват едната, им се обаждат да им възложат друга. Приемат само, ако са сигурни, че ще я изпълнят. Уговарят точно колко чадъра трябва да се направят и времето за което работата ще бъде свършена.
Един чадър с диаметър 2 метра се прави за около 40-50 минути. За ден правят около 14-15 чадъра. Сега изпълняват поръчка за 70 чадъра. А най-голямата им поръчка е била за 300 чадъра преди години.
Признават, че с този занаят не се забогатява, но изкарват достатъчно да приготвят зимнина и да си посрещат разходите. Само Огнян работи и в Германия в строителството.
След Варна продължават към Слънчев ден, от там към Кабакум, следват Златни пясъци, а после Обзор. До края на май трябва да са приключили, защото започва активния туристически сезон.
На слушателите на Радио Варна пожелават да са здрави и когато отидат на плаж, да лягат под чадърите, които те са направили. Защото сянката от камъша е по-силна и плетените чадъри не спарват, като тези направени от плат.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...