Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ


„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с който ще се правят изпитания на вода, вкл. и експерименти с управлението под вода на морските роботи.

Новият специализиран плавателен съд ще осигури част от дейностите по време на този втори етап на проекта. Очакваме финансирането му да бъде одобрено към месец юни и ще бъде отново със срок от 6 години, каза доц.Николов. Плавателното средство е построено от варненски корабостроител и ще може да се ползва, вкл. и за учебни цели. Подводните средства, които наричаме морски роботи, можем да използваме освен за скениране на морското дъно и за оглед на подводни пристанищни инфраструктури, при позиционирането на плавателни съдове в доковете на кораборемонтните фирми, за оглед на корпусите на плавателните съдове и др. С подобна техника огледите ще са по-евтини и по-безопасни от водолазните. Това са съществуващи технологии, а нашите цели са научно-изследователски, разказаха за Радио Варна доц.Валентин Гюров, ръководител на лабораторията „Енергийно ефективен електрически транспорт“ и от доц.Никола Николов, ръководител на катедра „Автоматизация на производството” и на секция „Морска роботика“.

Самото плавателно средства е с три двигателя – един стандартен и два електрически. По същество то е хибрид с размери 8 м. дължина и 2.35 м. ширина. Задвижването е хибридно - двигател вътрешно горене с мощност 130 к.с. и два електрически азипода по 10 киловата, които са 360 градусови, разказа още доц. Николов. За втория етап по проекта сме заложили увеличаване на неговата акумулаторна мощност до капацитет достатъчен за 5-часово плаване изцяло на електрическо задвижване при пълна мощност. Целта ни е да може да развива скорост в режим на преход и възможност за много прецизен бавен ход при позициониране с електрическото задвижване. Това е необходимо при скениране на морското дъно и други подводни изследвания които смятаме да правим. Корпусът е от специална алуминиева сплав, като собственото му тегло е под 3,5 тона. Всичко това му дава много добри възможности за мобилност във водата и за лесно транспортиране със стандартни колесари и контейнери, разказа още за Радио Варна доц. Никола Николов. Съдът разполага с работни места за пет човека: водач, помощник водач и трима изследователи. За тях има покрита рубка, също и работна палуба за позициониране и транспортиране на морските роботи, придобити по същия проект. Общият полезен товар е до 2,5 тона.

Първите изследователски тестове на море с хибридното плавателно средство ще са най-вероятно в края на това лято, допълни доц. Николов. След като вече притежава подобни морски роботи от ТУ са включили в програмата на електрофакултета и нова дисциплина -  „Морска роботика“.

Първият 6-годишен етап на проекта приключи в края на миналата година. Партньори в него са СУ“ Св. Кл. Охридски“, Техническите университети в София, Габрово и Химико- технологичният и металургичен университет в столицата и още 12 института на БАН. ТУ-Варна участва в проекта с две секции: едната е „Морска роботика“, която е част от лабораторията „Роботизирани мехатронни технологии“ и другата „ Енергийно ефективен електрически транспорт“ с ръководител доц.Валентин Гюров, която пък е от лабораторията „Транспортен инженеринг и реинженеринг“.

Сега предстои да започне вторият етап от работата по проекта, който е свързан с устойчивото развитие на вече създадените инфраструктури. ТУ-Варна отново е един от партньорите в ново сдружение с нестопанска цел, наречено Национален център за върхови постижения, мехатроника и чисти технологии.

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

публикувано на 24.07.24 в 08:15

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30