„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с който ще се правят изпитания на вода, вкл. и експерименти с управлението под вода на морските роботи.
Новият специализиран плавателен съд ще осигури част от дейностите по време на този втори етап на проекта. Очакваме финансирането му да бъде одобрено към месец юни и ще бъде отново със срок от 6 години, каза доц.Николов. Плавателното средство е построено от варненски корабостроител и ще може да се ползва, вкл. и за учебни цели. Подводните средства, които наричаме морски роботи, можем да използваме освен за скениране на морското дъно и за оглед на подводни пристанищни инфраструктури, при позиционирането на плавателни съдове в доковете на кораборемонтните фирми, за оглед на корпусите на плавателните съдове и др. С подобна техника огледите ще са по-евтини и по-безопасни от водолазните. Това са съществуващи технологии, а нашите цели са научно-изследователски, разказаха за Радио Варна доц.Валентин Гюров, ръководител на лабораторията „Енергийно ефективен електрически транспорт“ и от доц.Никола Николов, ръководител на катедра „Автоматизация на производството” и на секция „Морска роботика“.
Първите изследователски тестове на море с хибридното плавателно средство ще са най-вероятно в края на това лято, допълни доц. Николов. След като вече притежава подобни морски роботи от ТУ са включили в програмата на електрофакултета и нова дисциплина - „Морска роботика“.
Първият 6-годишен етап на проекта приключи в края на миналата година. Партньори в него са СУ“ Св. Кл. Охридски“, Техническите университети в София, Габрово и Химико- технологичният и металургичен университет в столицата и още 12 института на БАН. ТУ-Варна участва в проекта с две секции: едната е „Морска роботика“, която е част от лабораторията „Роботизирани мехатронни технологии“ и другата „ Енергийно ефективен електрически транспорт“ с ръководител доц.Валентин Гюров, която пък е от лабораторията „Транспортен инженеринг и реинженеринг“.Сега предстои да започне вторият етап от работата по проекта, който е свързан с устойчивото развитие на вече създадените инфраструктури. ТУ-Варна отново е един от партньорите в ново сдружение с нестопанска цел, наречено Национален център за върхови постижения, мехатроника и чисти технологии.
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..