Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Българите трябва най-после да се ядосат, категорична е Красимира Катинчарова

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Три закона се променят подмолно и тихомълком, каза Красимира Катинчарова от екологичното сдружение „Човек - природа - живот“, организатор на протеста във Варна. Чрез тези поправки се предприемат драстични промени в режима, по който се изграждат големи инвeстиционни проекти, добави тя.

Законодателството ни стана толкова оплетено и лишено от експертиза, че големи имена в правото се отказаха публично и с огорчение от тази задача, коментира Катинчарова.

 „Законът за перките в морето беше внесен по същия начин, от няколко депутати, без обществено обсъждане. Този закон би променил съдбата на близо четвърт милион души.“, категорична е Катинчарова.

Ако бъдат приети тези промени, ще бъде премахнат гражданският контрол. Тези кардинални промени ускоряват големите инвестиционни проекти като премахват екологичните процедури, които защитават околната среда и хората, добави организаторката.

Освен това решенията на Районните инспекции за околна среда и води (РИОСВ) вече са валидни не 5, а 15 години. „Това означава, че решенията им са на практика вечни. Тук няма граждански контрол“, категорична е тя.

Тя определи тези промени като скандални. За големи инвестиции като строителство на магистрали, ВЕИ, заводи за изгаряне на боклук се предлага двойно съкращаване на сроковете по произнасяне на екологичните процедури и дори въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, възмущава се Катинчарова. Инвеститорът подава документите, например, в МОСВ и там е пълно с такива проекти и експертите не могат да се произнесат в срок от две седмици и то се приема за одобрено, обясни тя и разясни какви биха били последиците.

 „Ако имате къща на село, десет години след като сте си я купили и сте живели там, до вас може да изникне завод за изгаряне на боклуци. И вие няма да можете да направите нищо по въпроса. Вие ще научите, когато дойдат да копаят и строят“, каза Красимира Катинчарова.

Според нея българите трябва най-после да се ядосат и да започнат да следят какво правят хората, които взимат решения от тяхно име. 

„Това ,което се канят да направят депутатите сега, ще промени живота на хората изцяло и може да го направи невъзможен. Сега ни отнемат и земята. Вече никой не се интересува от здравето ни. Всичко това се прави, за да се вземат едни пари, които вече са договорени. Открива се една корупционна магистрала към един човек, който еднолично ще може да взема решения. Всичко това е с един единствен страдащ. И това е българинът“, категорична е Катинчарова.  

Целия разговор с нея може да чуете в прикачения звуков файл:




По публикацията работиха: стажант-редактор Мария Колева, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

публикувано на 24.07.24 в 08:15

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30