Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убиец в кенче: Трябва ли да бъдат забранени енергийните напитки за непълнолетни?

Енергийната напитка е течност, която съдържа основно захар и някакво стимулиращо вещество, най-често кофеин. В по-честите случаи, тези напитки са леко газирани, съдържат също и таурин и аминокиселини. Основната функция на енергийната напитка е да ни тонизира физически, но също и да ни стимулира психически. Препоръчителната дневна доза е не повече от една енергийна напитка или около 250 mg. Според специалистите тя не крие рискове за здравето. Но, когато тази доза се надвиши, рисковете са налице.

Един от най-сериозните проблеми, пред които се сблъсква обществото ни е фактът, че енергийните напитки се консумират предимно от деца и младежи, при това в доста нездравословни дози. Анкета на Радио Варна сред ученици показа, че някои от тях изпиват по 2-3 енергийни напитки на ден. Други и повече. Това крие огромни рискове за здравето, според диетолога и здравен инструктор Ники Суков.

"Тези огромни количества захар хвърлят една "бомба със закъснител" в тялото", коментира експерта. Според него енергийните напитки водят и до пристрастяване.

"Енергийните напитки ускоряват зависимостта от тези бързи "инжекции" от допамин, защото захарта много бързо казва на мозъка "на мен ми е добре". В резултат на тази доза допамин, човек се чувства зареден известно време и има способност едва ли не да премести трабантче. След като се изчерпат обаче тези източници на захар и енергия от напитката, се стига до един "пат" е психическото и физическо състояние и така учениците в следващото междучасие тичат за следващата кутийка с енергийна напитка", поясни Суков.


Изследване на Националния център по обществено здраве и анализи и Университетската болница по педиатрия в София показва, че близо 20% от децата от пети до седми клас пият 5 пъти и повече седмично енергийни напитки. 

На сайта на Министерството на здравеопазването има обширна публикация, посветена на рисковете от прекомерната употреба на енергийни напитки. От здравното министерство предупреждават за неблагоприятни последствия за организма като повишена нервност, тревожност, тремор, безсъние, главоболие, сърцебиене, дихателни нарушения, ерозивни промени на лигавицата на стомашно-чревния тракт,  както и дехидратация, вследствие на загуба на вода и соли от организма. Още по-опасно обаче става, когато енергийните напитки се комбинират с алкохол - често срещана мода при младежите. Тази комбинация е широко рекламирана и промотирана в редица заведения и търговски обекти.

Въпреки рисковете, които крият за здравето, енергийните напитки са абсолютно достъпни за непълнолетните. Включително и като цена, защото на пазара има кенчета, които се продават за не повече от 1.00-1.50 лева. Преди няколко месеца в една от големите търговски вериги у нас, бяха пуснали промоция на енергийни напитки за 50 стотинки за едно кенче. Всичко това е на фона на притеснителната статистика, която показва, че близо половината ученици на възраст между 14 и 18 години консумират енергийни напитки, а мащабите на проблема се разрастват.


В някои държави в Европа, като Франция например, където имаше и смъртен случай преди години, енергийните напитки са абсолютно забранени за лица под 12 години. Изцяло забранени за непълнолетни пък са в Литва и Латвия. В други страни има ограничения до 12 години. В България засега нещата се изчерпват с надпис на кенчето, на което с малки букви пише, че не се препоръчва за деца, бременни или кърмачки. И също с малки букви, някъде по средата на дългия текст със съставките виждаме надпис "Пийте с мярка".


Преди няколко дни, депутати предложиха законови промени, с които да се забрани продажбата на енергийни наптики на лица по 18-годишна възраст. Това ще важи за детските градини, училищата, общежитията за ученици и магазините на разстояние по-малко от 100 метра до всяка входна точка на посочените, с изключение на висшите училища.

Според психиатърът проф. Христо Кожухаров, преди да се забрани дадено нещо, първо трябва да се водят разговори и дискусии с експерти. А сред специалистите, мненията относно мащабите на рисковете за здравето от енергийните напитки, са разнопосочни.




 

 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил

Църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил На 13 юли православната църква чества Събор на Св. Архангел Гавриил. Съборът се отбелязва и на 26 март. Архангел Гавраил (или Гавриил) (евр. - "сила Божия") е един от седемте архангели, т.е. "ангелоначалници", представители на осмия ангелски чин. Архангелите възнасят молитвите на хората към Бог и разкриват..

публикувано на 13.07.24 в 09:37

От 15 до 19 юли обработват срещу кърлежи и комари на обществени места

Дейности по растителна защита и обработка на тревни площи срещу кърлежи и комари предстои да бъде извършена в следващите дни на няколко обществени места, съобщават от Общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация”. В периода 15 – 19 юли ще бъде извършена обработка за растителна защита на дървета и храсти в двора на Градската..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Лесовъди: Трябва ни сериозна зима, за да уморим "чужденците"

Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми , които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите..

публикувано на 12.07.24 в 16:11

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той и семейството му живеят и работят в Лондон, но съпругата му е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до София, където на..

обновено на 12.07.24 в 12:25
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 12.07.24 в 10:55

Модели с женствени форми вместо слаби красавици се налагат според новите тенденции

Концепцията за красотата на жената се променя през годините. От много слаби момичета преди години към модели плюс сайз, тоест близки до нормалните мерки на реалната жена.                         Кастингът за най-грандиозния конкурс за красота Мис Варна 2024 ще бъде на 14 юли Светското модно събитие е от 16:00 часа в комплекс Морско..

публикувано на 12.07.24 в 08:00

Туристически поход по морския бряг организира ТД „Черноморски простори“

Традиционният туристически поход по морския бряг, организиран от Туристическо дружество “Черноморски простори“, ще се проведе от 13 до 17 юли за 26-а поредна година. Това каза за Радио Варна Атанас Сивков, председател на дружеството. До момента участие са заявили около 70 души от цяла България на възраст от 7 до 70 години...

публикувано на 12.07.24 в 07:00