Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец, предаде БНР. Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева, заместник-министъра на образованието Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
От Министерския съвет поясняват, че причина за решението са данните, че към момента най-много са регистрираните случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените са по-чести.
Министър Кондева е уверила , че ситуацията се следи непрекъснато, а увеличението на заболяемостта не е изненада. По думите ѝ "такива пикове се наблюдават обичайно през период между 3 и 5 години".
На срещата е обсъдена и организацията в детските градини и училищата, за да не се допускат деца със симптоми на коклюш.
Паркингът пред „ДКЦ Свети Иван Рилски“ в квартал Аспарухово да бъде с регулиран достъп, настояват от ръководството на лечебното заведение. Причината за искането са ежедневните затруднения, които пациентите и работещите в ДКЦ-то срещат при намирането на паркоместа. Това стана ясно на днешното заседание на ПК „Обществен ред, сигурност и безопасност на..
11 тона отпадъци са извозени от района на Максуда за седмица, отчетоха от кметство „Одесос“. Напълно е почистен скатът по бул. „Васил Левски“, който бе натрупан с боклуци от бита и строителни отпадъци. Около 40 служители от фирмата, поддържаща чистотата на територията на община Варна, са се включили в акцията. Създадена е необходимата организация..
С акт на министъра на младежта и спорта Иван Пешев от поста изпълнителен директор на Държавното предприятие "Български спортен тотализатор" (ДП БСТ) е освободен Георги Тарлеков. Той е освободен и като член на Управителния съвет. Отстраняването на Тарлеков от длъжността е заради грешката в играта "Втори тото шанс" - 5 от 35 и компрометирания тираж от 23..
Конкурентноспособност, отбрана и сигурност ще са основните приоритети на ЕК през 2025 г. и новия състав на Комисията във втория мандат на Урсула фон дер Лайен. Това обяви във Варна Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България на Семинар за журналисти на тема: „Предизвикателства и възможности в ЕС през..
След разговор с Европейската комисия (ЕК), констатирайки фактическата невъзможност една част от проектите, включени в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) да бъдат изпълнени в срок, беше взето решение да се направи преглед на изпълнението на всички проекти и от плана да бъдат извадени тези, които нямат шансове да бъдат реализирани до..
Съсловната организация на Българския лекарски съюз не е уведомена да се подготвя нормативна промяна за изцяло електронни рецепти от 1 април, посочиха в своя позиция от БЛС. Във връзка с разпространената информация в публичното пространство, че от 1 април 2025 година ще се издават само електронни рецепти, Българският лекарски съюз подчертава, че п одобна..
Земетресение с магнитуд 2,6 по Рихтер е регистрирано в 12.48 часа днес в района на село Свети Никола между Шабла и Каварна. По данни на Националния сеизмологичен център към Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, трусът е с епицентър на 25 км от Балчик, на 50 км - от Варна, и е с дълбочина 8,8 км. В общинските съвети за..