Желаещите варненци да имат градина и да отглеждат собствена земеделска продукция се увеличават. Доказателство за това е инициативата „Градско земеделие“, която се разраства и вече разполага с трета градина, каза за Радио Варна Десислава Цветкова, координатор на проекта „Градско земеделие“.
Градското земеделие стартира във Варна преди 5 години, с две градини над бул. „Република“ в местността Балъм дере. Тогава ентусиастите са около десетина души. Днес наброяват 60 души и са на възраст от 1 година до 70. Най-много са 50-годишните, разказа Десислава. Третата градина откриват миналата есен в местността „Изгрев“. И трите терена са под наем, но добрата новина е, че техните собственици са градски земеделци в инициативата и опасността земята да бъде застроена, както усилено се застроява в кв. „Изгрев“, е минимална.
Да помага за развитието на третата градина се е ангажирал Данаил Петров, който отговаря за нея. Той разказа, че са търсили терен в централната част на Варна, но така и не са успяли, затова и тя е в местността „Изгрев“.
Градското земеделие във Варна е част от проект, който се реализира в големи градове по цял свят. Освен, че хората създават собствена екологично чиста продукция, създават и общност с мислене към опазване на природата, екологично и здравословно хранене. И децата им научават откъде идва храната, защото има много деца, които не знаят, каза още Деси.
Варненци садят най-често домати и краставици, споделят Десислава и Данаил. Работи се целогодишно, защото градините са открити и се реагира според времето и сезона.
Всеки може да стане градинар, стига да има желание да работи, защото друго не се изисква. Дори и да няма никакви познания в земеделието, екипът ще му помогне от началото до края. Не се заплаща нищо за участие, всичко се осигурява безплатно на място – земя, семена, дори и лопатите. Градинар се става за две години, толкова е нужно, за да се придобият всички умения и знания, казва Десислава. След това се приемат нови хора, а вече обучените трябва да им отстъпят лехите.
Целта ни е да се разрастнем и в други градове и да открием още градини, каза Десислава. До края на годината имат намерение да открият още една във Варна, както и да разширят обхвата, като открият и първа такава в Добрич. За Варна ще търсят и съдействието на университетите, които имат големи пространства.
Най-лесният начин да се свърже човек с градските земеделци е през фейсбук или официалната интернет страницата на проекта, където са публикувани контактите им. Ако не вдигнат телефона веднага, винаги връщат обаждането.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..