Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб

4-минутен документален филм представя разказите на възрастни европейци за личните им преживявания от повратни моменти в историята на Европа

Снимка: БГНЕС

Европейският парламент стартира институционална комуникационна кампания, за да насърчи европейските граждани да гласуват.

Между 6 и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки ще бъдат призовани да отидат до урните, за да гласуват на европейските избори. За да подчертае важността на гласуването и опазването на демокрацията, Европейският парламент стартира комуникационна кампания под мотото „Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб“.

В центъра на кампанията е 4-минутният документален филм „Използвай гласа си“, който представя разказите на възрастни европейци за личните им преживявания от повратни моменти в историята на Европа и техните послания за демокрация към поколенията, които идват след тях.

Участниците в документалния филм са възрастни европейци от 10 държави членки на Европейския съюз. Те са хора, които са живели достатъчно дълго, за да видят как светът се променя фундаментално. Изпитали са силата на демокрацията, повлияла върху живота им - или защото са живели без нея в даден момент, или защото са изпитали нейната крехкост по различни начини.


„Днес демокрацията в Европейския съюз е по-важна от всякога. Вашият глас ще определи посоката на Европа през следващите пет години. Тя ще реши в каква Европа искаме да живеем“, заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола. „Не позволявайте на никого да избира вместо вас, гласувайте на 6—9 юни 2024 г. Всеки глас е от значение“.

Колективна отговорност

Европейският съюз е изправен пред непрекъснато променящи се предизвикателства. С наближаването на изборите през юни 2024 г. Европейският парламент потвърждава отново ангажимента си за насърчаване на диалога, единството и активното гражданско поведение. Посланието „Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб" напомня

категорично, че демокрацията е ценно наследство, което трябва да бъде съхранявано и защитавано от всички.

„Демокрацията е колективна отговорност – не към политическа идея или конкретна кауза, а един към друг“, заяви говорителят на Европейския парламент Жаума Дук. „Европейската демокрация ни обединява по-силно, отколкото си мислим: отвъд националните граници, политическите пристрастия и поколенията. В поляризираните времена, в които живеем, това лесно може да бъде забравено и нашата кампания си поставя за задача да напомни за това, което ни обединява.“

В Европейския съюз демокрацията може да ни изглежда очевидна днес. Но това не винаги е било така. Не толкова отдавна милиони европейци преживяха времена, в които не можеха да гласуват или дори да говорят свободно, когато животът им може да бъде в опасност просто защото са различни, защото имат различни вярвания или защото искат различен живот.

Увеличава се интересът към европейските избори

На европейските избори през 2019 г. са гласували повече от половината от отговарящите на условията гласоподаватели (50,6%). Проучването на Евробарометър от пролетта на 2024 г., което обхвана над 26 000 респонденти във всички държави – членки на ЕС, показа, че 60% от европейците се интересуват от изборите на 6—9 юни 2024 г., което е с единадесет пункта повече, отколкото през пролетта на 2019 г. (три месеца преди предишните европейски избори). Освен това 71% казват, че е вероятно да гласуват – отново с 10 процентни пункта повече от предния път.

Констатациите показват също така, че четирима от всеки петима европейци са съгласни, че „гласуването е важно, за да се запази демокрацията силна“ (81%) и че „гласуването е важно, за да се гарантира по-добро бъдеще за следващите поколения“ (84%). Осем от всеки десет европейци (81%) смятат, че гласуването е още по-важно предвид настоящата геополитическа ситуация.

Филмът „Използвай гласа си“ и девет по-кратки версии за телевизията, киното, радиото и социалните медии ще бъдат пуснати във всички държави членки на 29 април 2024 г.

Какво представлява документалният филм?

Пакетът от видеоклипове с концепцията „предай нататък“ е централната част на кампанията на Европейския парламент за повишаване на осведомеността за европейските избори през 2024 г.

Разработен от рекламната агенция &Co от Дания и режисиран от датския режисьор Мете Карла, 4-минутният документален филм събира възрастни хора от цяла Европа заедно с по-млад член на семейството или приятел, като им предоставя платформа да предадат своите лични послания за демокрацията на по-младите поколения.

Общо 54 души взеха участие в документалния филм: един по-възрастен и един по-млад придружител - в повечето случаи внук или внучка - от всяка държава -членка на ЕС.

Отправната точка при избора на участниците бяха личните истории на възрастните хора, които след това можеха да изберат кого да доведат като придружител за снимките.

От всичките 54 души за участие в основния филм бяха избрани участниците от Финландия, Чехия, Германия, Испания, Франция, Латвия, Италия, Холандия, Полша и Румъния.

Снимките се състояха в Копенхаген, Дания, на 17 и 18 януари 2024 г.

Филмът е със субтитри и дублаж на всички 24 официални езика на ЕС, както и на някои регионални езици. Изработени са общо 33 езикови версии, включително на турски език.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-та се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа днес, 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 01.08.24 в 08:00

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото..

публикувано на 31.07.24 в 17:15

Птицезащитни устройства монтираха в село Стожер

Птицезащитни устройства  бяха монтирани по електроразпределителни съоръжения в добричкото село Стожер.  Районът е част от главния маршрут на миграция на птиците от Европа към Африка и обратно - Via Pontica. Повишен риск за живота и здравето на птиците отчитат еколозите и експертите от ЕРП-Север. Пилотното поставяне на устройствата е преди..

публикувано на 31.07.24 в 15:40

Нощна идилия: как да превърнем спалнята в оазис на възстановяващия сън?

Безсънието и хроничното недоспиване са сериозни проблеми, с които мнозина от нас се борят ежедневно. Липсата на качествен сън може да има пагубно влияние върху нашето настроение, енергия, работоспособност, и в крайна сметка да влоши значително качеството ни на живот. За щастие все повече започва да се говори за начините, по които можем да си..

публикувано на 31.07.24 в 12:08

Празни улици и разрушени надежди: Какво остана след окупацията на Херсон (снимки и видео)

“Херсон це Україна!” * , „ЗСУ“ ** , „Слава України“ ***. Жълто-сините надписи още се виждат по стените на Херсонската областна администрация, както и на някои от намиращите се край площада сгради. В петъчната юнска сутрин количеството на графитите е далеч по-голямо от това на хората. В рамките на час и половина броят..

обновено на 31.07.24 в 09:20