Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

70
ПГГСД "Н.Хайтов", Варна
Снимка: Д.Дончева

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи – днес са 19 кабинета, 8 работилници, 4 машинни отделения, физкултурен салон, спортни площадки и всички съвременни технологии. В двора преди няколко години сътвориха и парк – дендрариум с над 80 вида дървета и храсти. Учениците се обучават в специалностите мебелно производство, интериорен дизайн, парково строителство и озеленяване, горско и ловно стопанство, производство на тапицирани изделия, реставрация на стилни мебели и дограма. През 2016 година е въведено дуалното обучение, което се развива успешно и днес.  Чрез него учениците съчетават теорията с практиката, като работят във фирми, с които гимназията е сключила договори, получават и възнаграждение, както и готовност да започнат работа веднага след като завършат средното си образование.

Директор на училището вече 30 години е Мария Георгиева. По повод годишнината заедно с нейните колеги са подготвили  богата програма, която започна още миналата година. Най-вълнуващата част е днес – съборът на възпитаниците на училището.



През 2024 година се навършват  105 години от рождението на патрона на училището Николай Хайтов. Не случайно гимназията носи неговото име. Самият Хайтов е завършил курс по лесничейство в Лесовъдния отдел на Агрономическия факултет в Софийския университет през 1943 година. Работил е във величествената Родопа планина и от там се раждат неговите разкази. Разказите на писателя са живи и днес, а „Дивите разкази“ бяха вдъхновение за конкурс по дърворезба, в който за втора година се включиха учениците.

Нормално гимназиално училище – така може би изглежда гимназията по дървообработване за хората, които не са влизали в нея. Но…истината е друга. Един от най-дългогодишните преподаватели в гимназията по дървообработване е преобразил вътрешното пространство с красиви дърворезби и интарзии. Разбира се с помощта на учениците и свои колеги. Идеята е на преподавателя Димитър Досев, който я осъществява от 1984 година. Днес господин Досев е на 72 години и все още работи в училището. А благодарение на него учениците все още изучават тънкостите на дърворезбата.



Училището е второто семейство за учителите от гимназията по горско стопанство и дървообработване във Варна. Без да е математик, човек лесно може да пресметне, че по-голямата част от живота на следващите ни събеседници е преминал именно в училището, защото всички освен, че сега са учители в него, са били и негови ученици. Чуйте Веселина Добрева, която е учителка по специална теория:

Преподавателят по учебна практика Живко Митев, който учи децата на тапицерство:

Станчо Атанасов, учител по учебна практика в мебелното производство:



Какво е едно училище без неговите ученици? В гимназията се гордеят с постиженията на своите възпитаници – подредили са всички отличия на специални витрини, които с времето стават все повече. За избора на училище и бъдеща професия споделиха Генчо Панайотов, Теодора Цветанова и Симеон Янев:






Съборът на възпитаниците на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ е днес от 10.00 часа в двора на училището. Не е случайна датата на срещата – 11-и май  е църковният празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий – празник, който бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на 11 май.

Честит празник на всички!

По повод вековния юбилей, училището вече има и химн. Автор на текста е Станка Иванова, музиката и изпълнението на Теди Генев.



Снимки: Димитрина Дончева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските запалянковци са хапвали най-много бургери по време на европейското

Българските футболни запалянковци са си поръчвали най-много чийзбургери и обикновени бургери по време на мачовете от Евро 2024, показва анализ на една от големите компании за доставка на храна. След тях се нарежда тараторът, който е особено предпочитан в горещините. Сред най-скъпите мачове, отразени от компанията, са тези на Португалия срещу..

публикувано на 26.07.24 в 07:20

Черно море - едно от най-бързо затоплящите се в света

Черно море е едно от най-бързо затоплящите се морета в световен мащаб. До края на века скоростта на вятъра в региона ще нарасне, ще се увеличат валежите, а налягането на въздуха ще се повиши. По-големи количества на валежите вече се регистрират в районите на Варна, Добрич и Бургас. Българските учени предупреждават, че климатичните промени..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

На 29 юли започва 32-рият Международен фолклорен фестивал във Варна (ПРОГРАМА)

От 29 юли до 1 август във Варна ще се проведе 32-рото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“. Тази година в него участват ансамбли над 400 артисти от 8 държави. Гостуват фолклорни формации от Украйна, Словакия, Черна гора, Грузия, Китай, Тимор-Леще и Албания. Домакини и тази година са добре познатите на публиката Фолклорен..

публикувано на 25.07.24 в 12:10

25 юли - Успение на св. Анна

На 25 юли Православната църква отбелязва Успение на Света Анна - блажената смърт на света Анна или както канонически се нарича - Успението ѝ. Света Анна била потомка на Аароновия род и родила Мария, бъдещата майка на Спасителя на човечеството. В резултат на библейските сказания светицата се приема и почита като един от основните християнски символи на..

публикувано на 25.07.24 в 09:19
Плаж к.к.

Мъжете над 50 години са най-недисциплинираните на плажа

В тропическите летни жеги напоследък, топването в морето е един от начините хората да се разхладят. В разгара на сезона, плажовете са пълни, а спасителите трябва да имат очи буквално на гърба си за да могат да предотвратяват евентуални инциденти в морето, особено когато има по-силно вълнение и флагът е жълт или червен. Именно неспазването на..

публикувано на 25.07.24 в 07:20

170 детски градини се отказаха от пластмасовите чаши за еднократна употреба

Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на  170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна нейният идеолог  Сабина Максимова.  Т ака на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии и над 140..

публикувано на 24.07.24 в 14:00

Възпитаници на две варненски училища спечелиха награди от международни младежки фестивали

Студио „Рошавата гарга“ към ОУ „Черноризец Храбър“ в морската столица получи две отличия на Международния младежки медиен фестивал „Арлекин“, който се проведе във Варна. Учениците и техните ръководители спечелиха специалната награда на името на основателя на фестивала – академик Хачо Бояджиев, за филма „Съдът на децата“. На Международния..

публикувано на 24.07.24 в 12:35