Слухът на изключителния композитор Лудвиг ван Бетовен започва да се влошава в младостта му и геният умира напълно глух. Причините за неговата глухота остават загадка. Но почти 200 години по-късно анализ на косата му показва високи нива на олово, арсен и живак, пише „Билд“.
Както отбелязват учените, при стандарт от 4 микрограма олово на грам коса, в един кичур са открити 380 микрограма, а в друг 258 микрограма. Косата на Бетовен също съдържа 13 пъти повече от нормалното ниво на арсен и четири пъти повече от нормалното количество живак.
Изследователят и патолог Пол Джането коментира, че това са най-високите показатели, които е виждал. „Билд“ отбелязва известния факт, че Бетовен е обичал виното, а по времето, когато е живял композиторът, към евтиното вино е добавян оловен ацетат. Освен това напитката се съхранявала във вани, пълни с олово, а тапите се накисвали в оловна сол. Отделно по това време към лекарствата се добавяло и олово, а Бетовен е приема до 75 лекарства едновременно.
Учени от университета в Кеймбридж дешифрираха ДНК на немския композитор Лудвиг ван Бетовен, но не успяха да установят причината за ранната му смърт. Въпреки това те успяха да разберат, че Бетовен има генетична предразположеност към чернодробни заболявания и в края на живота си е страдал от хепатит В. След като проучиха записите на композитора през последните 10 години от живота му, учените стигнаха до заключението, че Бетовен е пиел редовно, но колко на учените им беше трудно да преценят.Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..