Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да помогнем на Цвети от Генерал Тошево да се излекува

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като се парализира от бюста надолу в началото на месец март. Лечението е непосилно за семейството й, в което за Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в България, Цвети и майка й заминават в болница в Турция, където детето е диагностицирано с изключително рядко автоимунно заболяване.

Необходимостта от събирането на средства за лечение е спешна, тъй като лекарите са категорични, че момичето може да бъде излекувано, но ако се действа бързо. Засега техните предвиждания са, че тя ще проведе четиримесечен курс по рехабилитация, като цената на ден за нея възлиза на 1 000 долара. Всички приятели, преподаватели, близки и роднини на Цвети са поели различни инициативи за събирането на необходимата сума.

Датата 9 март е разделна за живота на Цветелина Маркова от Генерал Тошево. Преди нея детето е отлична ученичка в СУ „Никола Йонков Вапцаров“, танцува народни танци, пее и се наслаждава на живота като всеки млад човек. Първоначално детето се оплаква от болки в кръста, прегледана е в Спешното отделение в болницата в Добрич. Същата вечер започва да усеща слабост в краката и на сутринта вече е изцяло парализирана. Линейка я транспортира отново в Добрич и оттам по спешност в Св. Марина във Варна, където в продължение на един месец са поставени три различни диагнози. Дни след изписването й от Варна Цвети и майка й заминават за клиника в Турция, където диагнозите от България са отхвърлени категорично, разказва майката на Цвети Сузана Костадинова.

Необходимата сума за рехабилитацията на Цвети възлиза на около 240 000 лв. Отделно тя има нужда и от лечение, което изисква още средства. Затова и обществеността в Генерал Тошево се е заела с организирането на различни кампании, споделя Теодора Петкова, колега на майката на Цвети.  

Цвети пее във фолклорната школа към Центъра за работа с деца в Генерал Тошево. Директорът на центъра Елена Дачева се включва също в кампанията, посветена на детето, с едничкото желание тя отново да се върне на сцената.

В училището на Цвети учители, деца и родители също се обединяват в помощ на Цвети, допълва директорът на образователната институция Радка Йорданова.

Още след първите вливания в турската клиника Цвети чувства леко подобрение, което е надежда, че лечението е правилно и ефективно. Петнайсетгодишното момиче се нуждае от съпричастността на много хора, за да успее да се завърне към нормалния си начин на живот, който, по думите й, много й липсва.

Средата на месец юни Цвети и майка й трябва да заминат за Турция, за да продължат лечението. За целта е необходимо по-голямата част от сумата от над 300 000 лв. да бъде събрана. Детето се нуждае от помощта на много хора, за да може отново да танцува, да играе, да излиза с приятели и да живее пълноценно. Ако искате да сте един от тях, можете да го направите на посочените сметки в страницата на БНР в интернет.
Банка ДСК АД
IBAN:BG06STSA93000030818725
BIC:STSABGSF
Сузана Димитрова Костадинова
Основание: Дарение за Цвети
Revolut:@suzanapaeu
FB: „Заедно за Цвети“
 Повече за Цвети и как бихме могли да й помогнем чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко десето дете у нас не се чувства в безопасност в училище

Според последното изследване на PISA от 2022 г.,  10% от българските ученици не се чувстват в безопасност в класната стая , а 14% изпитват неудобство и на други места в училище.  В световен план повече от  1/3 от учениците на възраст 13-15 години са преживели тормоз . Според наличните данни тормозът е една от най-често срещаните форми на..

публикувано на 26.02.25 в 15:59

Опубличената култура влияе върху продажбите на бира

Пивоварният сектор е водещ за хранително-вкусовата промишленост в България. Това, според Съюза на пивоварите в България, се дължи най-вече на икономическия и социален принос на пивоварните компании в страната и на отговорните им политики към потребителите. В структурата на продажбите най-висок е делът на РЕТ бутилките - 50 %, следвани от кеновете - 25 %,..

публикувано на 26.02.25 в 14:23

Мартенски базар на пациентите от болница Карвуна: Изкуството лекува

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница - Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик до края на седмицата. Заедно с кутии за дарения, те са разположени на двата входа - Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70 от..

публикувано на 26.02.25 в 14:02

25 години профил "Музика" в СУ за ХНИ “Константин Преславски” - Варна

С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде днес, 26 февруари, сряда, от 18 часа на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза..

обновено на 26.02.25 в 11:31

За 4-та година се търси "Най-добър младежки стартъп"

Четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс „Най-добър младежки стартъп в България“, организиран от Фонд на фондовете приема кандидатури до 16 март.. Конкурсът цели да подпомогне реализацията на бизнес идеите на младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Желанието ни е да насърчим  младежите да започнат собствен  бизнес...

публикувано на 26.02.25 в 11:05

Три акорда и истината или къде се крие магията на кънтри музиката

Рецептата за добра кънтри песен е "Три акорда и истината". Това разказва Лили Друмева, автор и водещ на единственото по рода си за Балканите предаване за кънтри музика, което звучи всяка събота между 14 и 15 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР. В него Лили Друмева представя кънтри музиката и нейните сродни жанрове – блуграс, рокабили, кънтри-рок,..

публикувано на 26.02.25 в 09:05
Кучето Мая, намерено в Балчик, което чака своя осиновител

Спешна благотворителна мартенска кампания за животните в Балчик

Сдружението "Малките големи", което стопанисва котешкия приют в Балчик, призовават за подкрепа в изхранването на бездомни животни, тъй като са поели грижи и за безстопанствени кучета. Имат нужда от доброволци, храна, пясък за тоалетни, осиновители - физически и виртуални, приемни домове за стресирани и травмирани животни. От там напомнят, че са..

публикувано на 25.02.25 в 16:00