Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред висшето образование обсъдиха на форум в ИУ

Качеството и развитието на висшето образование в България са основен акцент в провеждащия се в Икономическия университет във Варна семинар, органзииран съвместно с Националната агенция за оценяване и акредитация.

Форумът беше открит от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и ректора на Икономическия университет проф. Евгени Станимиров.

Темата за предизвикателствата пред висшето образование в България е особено актуална през последните седмици с оглед на протестите на университетите и исканото от тях повишение на заплатите в системата. 

Според проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите в Република България, заложените в държавния бюджет 39 милиона лева за заплати, са недостатъчни.

"184 милиона лева е необходимата сума за да се изпълнят нормите на Закона за висшето образование", поясни проф. Миглена Темелкова. Тя допълни, че университетите остават в протестна готовност, но причината не са само заплатите.

"Искаме да се спазват нормите в Закона за висшето образование. В закона са предвидени 10% от бюджетите на университетите да бъдат за научно-изследователска и творческа дейност. В момента, всички университети, без БАН и военните училища, получават 1.5%. Т.е, университетите получават с 8.5% по-малко и едни 66 милиона лева се губят някъде", коментира проф. Темелкова.

Според ректора на ИУ проф. Евгени Станимиров, се губи и съгласуваността между Закона за висшето образование и Закона за бюджета.

Друг от проблемите, с които системата на висшето образование в България се сблъсква е честата смяна на властта. Според проф. Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, системата на висшето образование трябва да бъде независима от смените на политици и политики.

По време на семинара в Икономическия университет, в който участват представители на други висши учебни заведения, на държавната власт и на бизнеса, беше изтъкната и необходимостта от надграждане на критериите и процедурите за акредитация на висшите училища в България. Председателят на НАОА проф. Елиза Стефанова допълни, че в момента, критериите за акредитация у нас се базират на европейските.

Друг проблем, пред който е изправено висшето образование в България е свързан с признаването на дипломите, както на българските, така и на чуждестранните студенти.

Чуйте повече в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът за избора на Ненчев за посланик на България в Украйна: Няма нарушаване на правила

Служебният премиер Димитър Главчев потвърди, че Николай Ненчев, бивш министър на отбраната, е назначен за временно управляващ посолството ни в Украйна. Главчев е категоричен, че за това не се изисква указ от президента и процедурата е спазена, предаде БНР.  "Няма чак толкова много желаещи да отидат там за посланици. Това е формата, която съм..

публикувано на 23.07.24 в 13:30

Удължава се срокът за раздаване на храни и хигиенни продукти от БЧК

До 31 юли 2024 г. се удължава срокът за раздаване на хранителни продукти и хигиенни материали от Втори транш на Програмата за храни и основно материално подпомагане. Всички правоимащи от град Варна, които не са получили до 19 юли 8-те хигиенни продукта (тоалетен сапун, препарат за под, препарат за съдове, перилен препарат, шампоан за коса и тяло, паста..

публикувано на 23.07.24 в 12:13

230 кастрации за последните шест месеца извършиха в приюта в Каменар

230 кастрации са извършени за последните шест месеца в  Общинския приют за безстопанствени кучета (ОПБК) в село Каменар , съобщиха от пресцентъра на Община Варна. Процедурата продължава активно и през лятото.  Болните животни се обгрижват, а с агресивните кучета се работи по процес на интеграция.  Екипът в Каменар, заедно с доброволци,  ежедневно..

публикувано на 23.07.24 в 12:00

Минералната вода от чешмата в кв. "Младост" остава негодна за пиене

Минералната вода от чешмата във варненския квартал "Младост" остава негодна за пиене, сочи седмичната информация от мониторинга на Регионалната здравна инспекция във Варна.  На съоръжението са поставени табели, които предупреждават варненци да не пият от водата. Регионалната здравна инспекция е институцията, която има ангажимент да изследва дали..

публикувано на 23.07.24 в 11:30
Димитър Главчев

Служебният министър-председател отговаря на въпроси във Фейсбук (НА ЖИВО)

Служебният министър-председател Димитър Главчев отговаря на въпроси във Фейсбук страницата на Министерския съвет. Той увери, че пострадалите от пожара в село Воден ще бъдат подпомогнати и компенсирани.  Могат да се задават въпроси както по време на излъчването, така и предварително под анонса в социалната мрежа. Сред публикуваните въпроси са..

публикувано на 23.07.24 в 10:18
димът над село Воден

МВР: Няма действащи пожари на територията на страната

Пожарът в ямболските селата Воден, Крайново и Странджа е локализиран по всички фронтове. Днес ще бъде направен обход и ако няма активни огнища, техниката и личният състав ще бъдат предислоцирани, съобщиха от МВР, предаде БНР.  Продължава борбата на гръцките пожарникари с огъня на българо-гръцката граница. Пожарът все още не е навлязъл на наша..

публикувано на 23.07.24 в 10:11
Снимката е илюстративна

Подменят авариращ водопровод в района на Терапията, през август предстои асфалтиране

През август се очаква от Община Варна да асфалтират бул. "Христо Смирненски" в района на Университетската болница "Св. Марина". Там ВиК-дружеството в морската столица е намерило допълнителни средства за подмяна на друг авариращ водопровод, съобщи за Радио Варна Сава Коев, ръководител на проекта за воден цикъл в морската столица. До края на месеца се..

публикувано на 23.07.24 в 09:55