Варненската електронна сцена не предлага често нови локални имена на публиката, особено в сферата на по-смелия експеримент. Но когато го направи, знаем, че ни очаква нещо специално.
Particules (изговаря се "партикюл", от фр.: частици) е съвместен музикален проект на Виктор Проданов-xDEx (електроника на живо) и Цветан Момчилов-Chillov (валдхорна, синтезатор, перкусии и глас). Двамата се познават от години, но когато един ден Цветан влиза в домашното студио на Виктор и вижда всички саморъчно изработени инструменти, секвенсери и дръм машини, разбира, че иска да работят заедно. И когато в началото на 2023 г. си купува поредния електронен ефект, с който да експериментира, Цветан решава да му се обади.
Виктор: Цеци ме покани в своето студио да поимпровизираме заедно в няколко сесии. И двамата усетихме, че нещата между нас се получават и решихме да експериментираме на живо пред публика. Хората останаха много приятно изненадани, както и ние, и това ни даде мотивация да продължим напред. Това се случи през лятото на 2023-та. Оттам тръгна всичко.
В следващите месеци двамата непрекъснато търсят нови подходи, експериментират с нови звуци и инструменти, за да се стигне до средата на март 2024 г., когато дебютният им албум "Escape Path" излиза в каталога на лейбъла Mahorka.
Виктор: Записахме албума в края на януари и началото на февруари, след което започна процесът по постпродикцията и мастеринга, дело на нашия приятел Мартин Димчев.
Цветан: Марти свърши страхотна работа, изведе албума на едно съвсем друго звуково ниво.
Виктор: Той заживя с музиката и ѝ придаде изключително интересно звучене за нас самите. Предлагаше ни все нови и нови версии, в които откривахме различни гледни точки. Процесът беше много интересен.
Що се отнася до стила на проекта, артистите не се наемат да го определят, тъй като всяка нова сесия надгражда и предизвиква нови идеи и вдъхновения.
Виктор: Най-често на музика като нашата, която е трудно да се определи стилово, се поставят етикети като ambient и experimental. Но в една френска статия, посветена на албума, бяха използвани определения като musique acousmatique и musique concrete, така че ние се съгласяваме.
Цветан: Реално ние никога не сме мислили по въпроса. Просто се водим по вътрешното си усещане дали това, което правим, ни харесва достатъчно, за да го чуят и други хора.
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..