С вход свободен и богата програма Военноморският музей във Варна ще отбележи Деня на бащата.
На 8 юни (събота) от 10 до 18 часа ще се проведе традиционното за Националния военноисторически музей и филиалите му събитие.
Програмиране на роботи и изстрелване на хартиени ракети с тях, усвояване на техники за самозащита от таекуондо и балонено парти са част от акцентите в програмата. Предвидено е време и за творческа изява на всички, които искат да работят с жив скандинавски мъх или пък да влязат в ролята на архитекти. Малчуганите ще имат възможността да се запознаят с японския театър Камишибай, да четат книжки и да редят пъзели в Морската читалня. Всички, които обичат морето, ще се запознаят с тайните на енигматичната професията на водолаза, а любителите на природата ще могат да се включат в синя акция, за да усвоят навика да рециклират. Заобиколени от икони в изложбата „Светци – воини и покровители на бойното поле“ децата ще разберат дори тънкостите на изографисването.
Влизането в музея е до 17.30 часа, уточняват от културната институция.
ПРОГРАМА
10:00 – 12:00 ч. – Изкуство и декорация от жив скандинавски мъх с Хоопо арт;
10:00 – 13:00 ч. – Как се рисуват иконите с Школа „Иконопис” към ОДК;
10:00 – 15:00 ч. – В Морската читалня на ВММ и игри с пъзели;
10:00 – 18:00 ч. – Рециклирай пластмасовите бутилки и алуминиеви кенчета с клуб Power Jump;
12:00 – 15:00 ч. –В света на техническите науки и програмирането с Училище по роботика;
14:00 – 16:00 ч. – Детска архитектурна работилница с Клуб на малкия архитект;
14:00 – 16:00 ч. – Магия от балони;
15:00 – 17:00 ч. – Таекуондо с Клуб „Одесос“;
15:00 – 18:00 – Водолазно оборудване и подготовка с Морски клуб „Приятели на морето“;
16:00 – 18:00 – Магията на приказките и японския театър Камишибай.
На 8 юни е подготвена и атрактивна програма в парк-музей "Владислав Варненчик", който ще е с вход свободен.
От 10 до 18 часа деца и родители ще могат да впрегнат фантазията си в моделирането с глина и да сътворят фигури от балони, ще научат техники от айкидо, ще програмират роботи и ще разберат повече за здравословното хранене. Децата ще имат възможността и да влязат в ролята на истински пожарникари. Ентусиастите ще разберат какво е да бъдеш скаут, както и ще проверят дали добре се ориентират, използвайки карта и маркировка. Най-любознателните ще научат повече за празниците в българския народен календар и ще се срещнат с автора, работил върху някои любими детски книжки.
ПРОГРАМА
10:00 –12:00 – Творчество с глина с Етнолагери „Край огнището”;
10:00 –12:00 – Бързина, навигация и концентрация със Спортен клуб по ориентиране „Бегун”;
10:00 – 13:00 – Демонстрация на школата по пожароприложен спорт „Огнеборец” към ОДК „Варна”;
10:00 –14:00 – Тренировъчен лагер и полезни умения за оцеляване сред дивата природа със Скаутски клуб „Владислав Варненчик“;
10:00 – 18:00 – Програмиране и роботика;
10:00 –18:00 – Живей здравословно;
10:30 –12:00 – В света на приказните разкази и илюстрации с художничката и писателка Нуша Роянова;
13:00 –14:30 – Празниците в българския народен календар;
16:00 –18:00 – Тренирай себе си с клуб по айкидо „Шисейкан;
16:00 –18:00 – Фигури от балони, игри и много забавление.
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..