Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища

За изоставането на инфраструктурата на област Добрич се говори от години и отново от години се леят обещанията на политиците да се обърне повече внимание на Североизточна България. Реалността показва, че поетите ангажименти остават само във времето на предизборна кампания и веднага след нея Добруджа остава точно толкова в периферията на националната политика, колкото е била и при предходните управляващи. С течение на годините тази тенденция си личи все повече и резултатите от нея не закъсняха. Областта е без инвестиции, най-бързо обезлюдяващият се областен център е Добрич, населението намалява със скорост, отвеждаща областта сред челните позиции в страната, а свързаността и пътната инфраструктура са като огледало на безхаберието.

Протестите на жители на село Кардам са много и от години, но те едва ли са предполагали, че пътят от Генерал Тошево до ГКПП Йовково в средата на 2024 г. ще продължава да е в същото си окаяно състояние. 

Трудно може да се каже, че това е път, а това е входната врата към България. Пътят е и опасен. Защо е необходимо с протести да постигаме това, което ни се полага, това споделиха недоволните хора от Кардам през декември 2021 година.

Политическата си реторика върху този път тренираха десетки кандидати за народната любов, упражняваха се в обещания, в поети ангажименти, в осигуряване на пари, а влезли вече във властта много бързо намираха поредното оправдание защо хората трябва още да почакат. Жителите им обясняваха, че това е входът на България, че потокът от камиони е огромен, че опасностите са твърде много, но в крайна сметка с годините все повече хората се убеждаваха, че не са вход, а изход на страната ни. 

Много пъти стачкувахме, нито на йота не са ни удовлетворили желанията, казва разочарован мъж от Кардам три години по-късно.

Изключително важен за жителите на област Добрич е и друг участък от международния път 2-29 – Добрич – Варна. Многократно пътни експерти са сигнализирали, че този участък от 45 км е по-натоварен и от АМ Тракия, че е необходимо да се направи проект за неговото разширяване и той да е поне трилентов. Бърз преглед на местните медии ясно показва, че почти ежедневно по него има катастрофи. И отново се сипят обещания за високоскоростен четирилентов път, за ремонти, за какво ли не. От поне пет години единственото придвижване напред е отчетът на вече бившия областен управител на Добрич, който посочи, че средствата за проекта са осигурени или поне обещани. Но хората и на това са се наслушали.

Този път е с изключителна важност, част от международен коридор, трябва да има четири ленти. Трафикът е по-голям от този между София и Перник,  споделят запитаните за пътя Добрич – Варна. Те посочиха, че заради голямата  натовареност по него всеки ден има катастрофи.

Добруджа има две основни препитания – земеделие и туризъм. За какъв туризъм обаче можем да си говорим, когато всички пътища от областния център до морските градчета и курорти са отново в плачевно състояние. Дупка до дупка и кръпки, носещи спомените на години безхаберие. Всеки, който използва пътя от Добрич към магистрала Хемус през селата, вижда ясно разделителната линия на пътя при табелата, оказваща начало на област Варна. Вероятно една от причините все повече хора да предпочитат да поемат еднопосочно към други населени места, които не са най-отдалечени от централната власт. 
Имат ли вяра жителите на област Добрич, че един ден и те ще се движат по европейски пътища и умира ли наистина последно надеждата чуйте в следващия материал на кореспондента ни Мая Щърбанова:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 500 деца участват в Музикалния конкурс "Бъди звезда" в Радио Варна

Неочаквано голям интерес и тази година на  Международен музикален конкурс за вокално и танцово изкуство "БЪДИ ЗВЕЗДА" На 25 - 28 юли 2024 година в морската ни столица Варна за четвърта поредна година ще се проведе Международен музикален конкурс за вокално и танцово изкуство "БЪДИ ЗВЕЗДА", организиран от Сдружение "Старс Академи".  Четири дни над 500..

публикувано на 26.07.24 в 10:28

Българските запалянковци са хапвали най-много бургери по време на европейското

Българските футболни запалянковци са си поръчвали най-много чийзбургери и обикновени бургери по време на мачовете от Евро 2024, показва анализ на една от големите компании за доставка на храна. След тях се нарежда тараторът, който е особено предпочитан в горещините. Сред най-скъпите мачове, отразени от компанията, са тези на Португалия срещу..

публикувано на 26.07.24 в 07:20

Черно море - едно от най-бързо затоплящите се в света

Черно море е едно от най-бързо затоплящите се морета в световен мащаб. До края на века скоростта на вятъра в региона ще нарасне, ще се увеличат валежите, а налягането на въздуха ще се повиши. По-големи количества на валежите вече се регистрират в районите на Варна, Добрич и Бургас. Българските учени предупреждават, че климатичните промени..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

На 29 юли започва 32-рият Международен фолклорен фестивал във Варна (ПРОГРАМА)

От 29 юли до 1 август във Варна ще се проведе 32-рото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“. Тази година в него участват ансамбли над 400 артисти от 8 държави. Гостуват фолклорни формации от Украйна, Словакия, Черна гора, Грузия, Китай, Тимор-Леще и Албания. Домакини и тази година са добре познатите на публиката Фолклорен..

публикувано на 25.07.24 в 12:10

25 юли - Успение на св. Анна

На 25 юли Православната църква отбелязва Успение на Света Анна - блажената смърт на света Анна или както канонически се нарича - Успението ѝ. Света Анна била потомка на Аароновия род и родила Мария, бъдещата майка на Спасителя на човечеството. В резултат на библейските сказания светицата се приема и почита като един от основните християнски символи на..

публикувано на 25.07.24 в 09:19
Плаж к.к.

Мъжете над 50 години са най-недисциплинираните на плажа

В тропическите летни жеги напоследък, топването в морето е един от начините хората да се разхладят. В разгара на сезона, плажовете са пълни, а спасителите трябва да имат очи буквално на гърба си за да могат да предотвратяват евентуални инциденти в морето, особено когато има по-силно вълнение и флагът е жълт или червен. Именно неспазването на..

публикувано на 25.07.24 в 07:20

170 детски градини се отказаха от пластмасовите чаши за еднократна употреба

Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на  170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна нейният идеолог  Сабина Максимова.  Т ака на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии и над 140..

публикувано на 24.07.24 в 14:00