Високата скорост на автомобила на НСО и липсата на видимост за блъснатия автомобил са причините, довели до тежката катастрофа със смъртен случай на входа на Аксаково преди по-малко от месец. Това са изводите от доклада на експертите от Европейския център за транспортни политики.(вижте целия доклад тук)
Независимо от незадоволителното състояние на пътя и организацията на движението, пътният инцидент вероятно е щял да бъде избегнат, ако автомобилът на НСО се е движел със скорост между 50-70 км/ч. Дори и при скорост 90 км/ч, каквото е ограничението на скоростта в този пътен участък, инцидентът е можело да бъде избегнат или поне да не завърши фатално, посочват експертите след направените анализи.
Те отчитат като грешка това, че водачът на специализирания автомобил е превишил скоростта в зоната на кръстовище без видимост. Според тях той не е преценил опасността, а така не е могъл да предприеме съответните действия, така че дори и да му бъде отнето предимството той да избегне настъпването на тежко произшествие, казват експертите.
Експертите изказват предположение, че колата на загиналия шофьор е била ударена след като вече е навлязла в средата на кръстовището. От Центъра поясняват, че независимо дали той е спрял на знак "Стоп" или - не, инцидентът е бил неизбежен заради видимост от 53 м и връхлитащия го автомобил с над 140 км/ч.
Препоръките на експертите са да се извърши цялостна проверка на състоянието на пътните знаци и пътните маркировки в обхвата на кръстовището.
Главчев изиска проверка на пътя до Аксаково, където катастрофира кола на НСО
Отстраниха директора на Областното пътно управление във Варна заради катастрофата с НСО
Да се предприемат необходимите стъпки за подобряване на видимостта в зоната на кръстовището, в това число и почистване на растителността и преместване на указателните табели извън полето на видимост.
Експертите казват още, че в момента организацията на движението в обхвата на кръстовището не покрива минималните изисквания, посочени в действащите подзаконови нормативни актове.
Заключенията им са, че стопанина на пътя в лицето на Агенция „Пътна инфраструктура и Областно пътно управление – Варна, системно са неглижирали проблемите, свързани с остарелите пътни знаци и лошото състояние на пътната маркировка.
След периода на зимното поддържане не са били положени грижи за почистването на платното за движение от пясъчни наноси.
Растителността, която навлиза в обхвата на пътя, системно не е била почиствана, което е довело до значително намаляване на видимостта в обхвата на кръстовището. Не са спазени минималните нормативни изисквания за ограничаване на скоростта при кръстовища с ограничена видимост.
Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..
Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане. Прегледите ще се проведат в периода 4-2 1 март в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...
Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..
Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..
В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон". Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз. Над 250 астероида с..
Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват. Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..
Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър. Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР във Варна и Регионалното управление на образованието..