Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида.
Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов.
От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение.
В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.
В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов.
Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите.
По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.
Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:
В продължение на около час днес - в интервала от 9:40 до 10:30 часа, движението на пътни превозни средства в района на Катедрален храм „Св. Успение Богородично“ ще бъде преустановено. Мерките са по повод честването на 177 годишнината от рождението на Христо Ботев и църковния празник Богоявление (Йордановден). Съгласно заповедта, в този..
Освен църковния празник Богоявление (Йордановден), днес във Варна ще бъдат отбелязани и 177 години от рождението на големия поет и революционер Христо Ботев. Празничната програма ще започне от 10:00 часа в понеделник на площад „Св. Св. Кирил и Методий“ пред Катедралния храм „Успение Богородично“ с ритуал по освещаване на бойните знамена..
На 06.01.2025, от 9:00 до 14:00 , поради обезопасяване на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Сотира, клиентите, електрозахранени от ТП 668. На 06.01.2025, от 8:30 до 12:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде..
Утрото в понеделник ни посреща с тихо и спокойно време по морето и сутрешни стойности от -2 до 6 градуса в Източна България. Във Варна в 5.00 часа са измерени 4 градуса, показват данните на НИМХ. Влажността на въздуха е 72%, а атмосферното налягане е 1020 хПа. Най-студено тази сутрин е в Русе и Шумен, където е -2 градуса, а в Карнобат е -1. В..
10 тежки пътнотранспортни произшествия са станали в страната през последното денонощие. Четирима души са загинали, а други 16 са ранени, съобщиха от МВР. 31 са регистрираните леки пътни инциденти в столицата. Станали са и две тежки ПТП-та. Пострадали са двама души. От началото на годината в страната са настъпили 46 тежки..
Снегът и черният лед наложиха отмяната на десетки полети на най-голямото германско летище във Франкфурт. Общо 120 от около 1 990 полета на летището в западната част на страната бяха отменени, като негов говорител заяви пред АФП, че пистите за излитане и кацане се нуждаят от разчистване, а „размразяването на самолетите също е по-сложно и изисква..
149 случи на заболели от варицела са регистрирани във Варна и областта през изминалите две седмици, предаде Морето.нет. Това сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Варна за периода 20 декември - 2 януари. 144 от случаите са от Варна, а останалите 5 от други населени места в областта. За отчетния период има регистрирани и 402 случаи..