Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида.
Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов.
От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение.
В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.
В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов.
Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите.
По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.
Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:
Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби, предаде БНР. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Спуснаха на вода..
Община Варна ще възложи рехабилитация на най-компрометираните участъци от пътя за село Долище. Мярката е временна, докато се извърши основен ремонт на пътния участък. Очаква се дейностите да започнат до края на месец февруари. Това стана ясно след огледа на пътния участък, който извършиха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Димитър Кирчев и..
От 1 януари ДДС за ресторантите отново стана 20%. По-ниското облагане с 9% беше въведено като мярка за защита на бранша по време на ковид пандемията. Ресторантьорите обаче настояват да бъде върната по-ниската ставка. Преференциална данъчна ставка да използват ресторантьорите по примера на много европейски страни, предлага Павлин Косев, председател на..
Няма констатирани нарушения в козметични студиа и салони за красота във Варна след проверките на Регионалната здравна инспекция направени днес - първият от трите поредни дни, в които ще се извършват. Те се проведоха съвместно с Областната дирекция на МВР по з аповед от Министерството на здравеопазването след зачестилите случаи на инциденти при..
От утре започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост, като първоначално екипите ще работят в началото на съоръжението – широката част с колонадата в посока квартал "Аспарухово". Движението по пътното платно няма да бъде спирано по време на монтажните работи, но са възможни известни смущения в трафика, предупреждават от ресорната дирекция в..
Приключи основният ремонт в Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна, съобщиха от лечебното заведение. Подменени са и медицинската апаратура и оборудване. 2 555 са пациентите, диагностицирани и лекувани в Клиниката по урология през 2024 г. Наблюдава се ръст в броя на заболелите, отчетоха от..
Регионалната здравна инспекция във Варна започна днес проверки по салони за красота и козметични студиа, каза за Радио Варна д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве”. Контролът се осъществява по заповед, спусната от Министерството на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс в..