Варна е градът с най-много социални предприятия в страната. Това каза за Радио Варна Росица Пенкова, дългогодишен журналист, в момента старши-експерт „Европейски проекти“ в Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна. В момента социалните предприятия са 18 и в тях работят над 65 човека.
За първи път във Варна тези социални предприятия имат възможност да подават проектни предложения за финансиране от специален фонд създаден от местната община. От своя страна този фонд е единственият по рода си в Българияи беше гласуван от общинския съвет по предложение на Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна, който доби популярност и с краткото си название „фокус-точката“.
Фондът беше създаден с участието на представители на всички социални предприятия, като идеята беше самите те да определят какъв трябва да е той, за да работи в тяхна полза, обясни Росица Пенкова. Неговата цел е разгръщане на мрежата от предприемачи, които осигуряват работни места на хора от 12-те уязвими групи, описани в Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика. Общата сума за финансиране е 150 000 лв. и по него могат да кандидатстват само тези предприятия, които са вписани в Регистъра на социалните предприятия и реализират дейността си на територията на община Варна. Крайният срок за подаване на проектните документи е 28 юни, а условията са публикувани на сайта на община Варна.
Регионалният център за развитие на социалната икономика във Варна работи от една година и за това време успя да помогне за регистрацията на 21 социални предприятия в Североизточна България, каза още Росица Пенкова.
Тя подчерта, че основната цел на 7-членния екип е да осъществява безплатни консултантски, маркетингови и комуникационни услуги. Така например екипът свързва социалните предприятия с представители на бизнеса, за да поръчват определи продукти, които предприятието да произведе. Безплатна услуга, която фокус-точката предоставя е и дигитализацията, а в офиса на ул. „Цар Симеон Първи“ №26 има и доста техника, на която могат да се обучават – 3D принтери, 3D скенери, уточни Росица Пенкова.
По нейните думи:
„Планът за възстановяване и устойчивост, по който естествено ще се развиват Европа и България оттук нататък има два основни стълба – за единия много се говори и това е зелената икономика, но вторият е социалната икономика и той в България е малко „под сурдинка“. Изключително е развит в Европа. Например в една Франция, в една Белгия много се прави за първата описана в закона социално уязвима група – младежите без професионален опит до 29 години. Това също е социално слаба група. И те също могат да получат помощ от този закон и от фонда, ако се регистрират и направят социално предприятие, тъй като те са социално уязвими по смисъла на това, че губят трудови навици в един момент и отпадат от пазара на труда. Това е една перспектива, която мисля, че всеки от нас също забелязва и в България.“
Варна има две много големи социални предприятия, каза още Росица Пенкова. В тях работят по 15 човека. Едното е „Еко център“ и се занимава с озеленяване. В него работят хора с множество увреждания, които миналата година преминаха курс по озеленяване и в момента ги наемат хотели и институции за поддръжка на парково озеленяване.
Другото голямо социално предприятие е бистро „Академика“, с много добра кухня и много добър кетъринг, в което също работят хора с различни увреждания.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..