Информационна обиколка на тема „Актуални възможности за финансиране с европейски средства 2024“ започна тази седмица по общините в Добричка област, организирана от Информационния център, създаден за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.
Вчера и днес в Каварна и Балчик, а на 26 юни в Шабла (10.30 ч. заседателната зала на Община Шабла), на 28 юни от 11.00 часа в Община Тервел, на 1 юли в Крушари пред Общината от 10.00 часа. Също от 10.00 часа на 3 юли е разяснителната среща в Генерал Тошево в администрацията.
Всяка инвестиция трябва да има устойчивост поне 3 години, затова много добре трябва да се премисли, преди да се кандидатства, подчерта експертът Искра Димова. Тя даде за пример с възможността за финансиране на онлайн магазин.
Подробностите, които дават специалистите, са за възможното финансиране на образователни институции, свързани с интеркултурното образование, подобряване на достъпа до образование и обучение; към работодатели, фирми и занаятчии за подобряване на уменията на служителите и работниците си, осигуряване на заетост и подобряване на производствената дейност; земеделски производители и фирми от селските райони за модернизация и повишаване на конкурентоспособността им; заети лица за включване в обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и обучени по компетентности; проектни идеи на други заинтересовани лица.
Участващите на срещата получават информационни материали, а работещите в Областния информационен център напомнят, че кандидатстването е онлайн чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН 2020), за което оказват подкрепа, но не и за изготвяне на проектното предложение.
Възможностите по Програма за развитие на селските райони разясни експертът Михаела Козовска. Планира се прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство по подмярка „Инвестиции в земеделски стопанства“ – бюджетът е близо 98 млн.лв. Целта е повишаване конкурентоспособността на земеделието в България чрез опазване на компонентите на околната среда, изразено в повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство. Допустими са: земеделски стопани или техни групи, които са регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца, като финансовата помощ може да е минимално/максимално 29 337/ 880 110 лева, а съфинансирането е 50 процента. Допустимите разходи: поливни инсталации, съоръжения за съхраняване на вода, технологии за пестена на вода, автоматизирани системи за поене, инсталации за подобряване качеството на входящи води, фотоволтаични системи; нематериалните допустими инвестиции са в софтуер, лицензи и др.подобни.
Близо 53 милиона лева е бюджетът за целевия прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително и ВЕИ по подмярка „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ . Тук минималният и максимален размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 /1.369 млн.лв., като съфинансирането е до 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Допустимите разходи са за пречиствателни съоръжения, третиране на отпадъци, инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление, съоръжения за локално съхранение на енергия (батерии), машини за производство на горива от биомаса.
Агенцията по заетостта чрез Бюро по труда – Добрич също представя възможностите за усвояване на европейски средства по програма „Развитие на човешките ресурси“. По електронен път с подаване на заявление могат да бъдат получени ваучери за обучения. На страницата на Агенцията са описани подробностите.
Още две програми презентираха експертите – трансграничната програма „Интеррег“, по която е задължително съвместната работа между партньори от България и Румъния в граничните райони, както и Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 год. и процедурите по нея – окончателно преустановяване на риболовни дейности; подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова; специфично оборудване на риболовния кораб; подобряване инфраструктурата на рибарските пристанища, борси и лодкостоянки; планове за производство и предлагане на пазара; аквакултури, предоставящи екологични услуги; преработка на продукти от риболов и аквакултури; иновации в аквакултурите; изпълнение на стратегии за местно развитие; морско наблюдение.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:
144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес. С химна на Република България започна тържествественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В голямата зала „Вапцаров“ се събраха настоящи и бивши възпитаници на училището, сред които и..
Осемте „шапки“ на колоните на централния вход на Морската градина бяха укрепени с мрежа. Причината са зачестилите сигнали за пукнатини по тях и опасност за хората. Това каза за Радио Варна Жоро Георгиев, началник отдел „Дейности за защита на населението“ в Община Варна, който ръководеше укрепителните дейности. Те са облицовани с поцинкована..
До пролетта ще бъдат завършени и готови за провеждане на занимания на открито осем детски и една спортна площадки в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за малчуганите, посочват..
Тийнейджърите между 14 и 16-годишна възраст най-често експериментират с употребата на наркотици. Това каза за Радио Варна Николай Кърджиев, експерт от дирекция „Превенции“ към община Варна. Той допълни обаче, че в последните години спада възрастовата граница на подрастващите, които посягат към дрогата. Според психолога Добринка..
Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна сезира Районната прокуратура заради сигнал за следи от незаконна мотописта в защитена територия в местността Побити камъни край Варна. От оформените бразди е видно, че мотористи са си организирали състезания. Екоинспекцията във Варна сезира прокуратурата за незаконна мотописта..
Посланикът на Украйна в България Нейно Превъзходителство Олеся Илашчук е на посещение във Варна по покана на ръководството на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във връзка с честването на 144 години от основаването му. Н. Пр. Илашчук ще се срещне с началника на висшето училище днес. "Черноморският регион е особено важен за сигурността..
Разкопан уличен тротоар буди недоумение сред хората, които живеят, работят и преминават през квартал "Трошево" тези дни. Изкопите са огромни, те започват от булевард "Сливница" и продължават до булевард "Република" в посока спирка "Детско градче" и обхващат целия тротоар от лявата страна. Участъкът е в непосредствена близост до един от големите..