Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-дългото българско знаме ще бъде разпънато на крепостта Овеч край Провадия

| обновено на 07.07.24 в 08:46
Крепостта Овеч
Снимка: Димитрина Дончева

През 2018 година в Плевен деца ушиха 740-метров национален трибагреник. Знамето е носено в тържествено шествие през центъра на града по време на празненствата за 3 март. Това е неофициален рекорд за най-дълго българско знаме. Тази неделя, обаче, той ще бъде подобрен. Инициативата е на клуб по народни танци от Варна, ушили още по-дълъг трибагреник:

Тази година клубът по народни танци „Настроение“ навършва 8 години и по този повод решават да направят нещо специално. И то е да ушият най-дългото българско знаме – 808 метра. Дарина Кирилова е хореограф и ръководител на клуба:

"Две ентусиастки от нашите танцьорки казаха, че те ще го ушият и се заеха с това, отне им около месец."

Ще разпънат знамето по цялата дължина на крепостта Овеч край Провадия. В тази сложна операция ще се включат над 100 души.

"Всичко ще направим на момента, защото то е доста обемно и няма как да го качваме и сваляме, така че направо в неделя качваме го и започваме да го разгъваме", казва Кирилова.

Знамето тежи около 30-40 килограма и ще бъде носено от трима-четирима души нагоре към крепостта.

"Първо започнахме да го навиваме на една тръба метър и половина, но то е доста голямо и просто нямаше как. В един момент започнахме да го правим на катове, увихме го в един огромен брезент, за да можем да го съхраним и чисто," посочва Дарина Кирилова.

Участниците ще са в народни носии. Всичко ще бъде заснето с дрон и публикувано в интернет. Всеки може да се включи в инициативата:

"Самата крепост се намира източно от Провадия, върху плато. Има формата на кораб. Много е лесно за откриване, има преден и заден вход, към града и за село Манастир, което е, там може и с коли да се стигне, по-малко път се върви до горе. Но нека, който желае, може в 18 часа да бъде там, ще се радваме", обясни Кирилова.

Идеята на организаторите е във времена на политическо и социално разделение и напрежение в обществото ни, да допринесат повече хора да се почувстват горди от това, че са българи. Една инициатива, която по свой начин да ни обедини, да събуди патриотични чувства. А после?

"След самото видео, знамето ще се разреже на много парчета и сме решили да го дарим на театри, читалища, кметства, който има нужда от трибагреник. По цяла България ще гледам да се свържем, може би ще го обявим и публично, така че който се свърже с нас ще се радваме да дарим," каза Дарина Кирилова.

Има и още една цел. Да популяризират Провадия като един от най-древните градове в Европа. Позитивна инициатива, която може само да ни  зарадва в интересните времена, в които живеем. И да се замислим над много неща.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Международния ден на кръстословицата

Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година.  Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..

публикувано на 21.12.24 в 16:38

Дни на отворените врати всяка събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар

Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..

публикувано на 21.12.24 в 11:54

(Не)Коледен базар във Варна през уикенда

В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..

публикувано на 21.12.24 в 03:25

„Чистата Коледа“ се завръща за седми път

„Чистата Коледа“ – една от малкото коледни кампании в България, посветени на опазването на околната среда, отново ще обедини усилията на десетки малки и големи доброволци. Седмото ѝ издание е подкрепено от три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево, а акциите по почистване ще се проведат на плажовете Аркутино (26.12) и Ахтопол..

публикувано на 21.12.24 в 15:45

Дядо Коледа се спусна от покрива на УМБАЛ "Св. Марина" и раздаде подаръци на най-малките пациенти

С подаръци и детско тържество бяха зарадвани най-малките пациенти в Университетската болница "Св. Марина" във Варна, които в навечерието на Рождественските празници са хоспитализирани в болницата. Белобрадият старец влезе по нестандартен начин при децата, като се спусна от покрива по фасадата на лечебното заведение и прикова погледите на пациентите и..

публикувано на 20.12.24 в 13:21

Коледари наричаха за здраве и берекет във Варна

Навръх Игнажден, когато според българските вярвания настъпва новата година и всеки стопанин очаква в дома му да влезе добър човек, кметът на Варна Благомир Коцев посрещна коледарите от Средно училище "Елин Пелин". Традиционни коледарски песни и наричания за здраве и берекет през годината огласиха сградата на Община Варна. Празникът продължи с..

публикувано на 20.12.24 в 13:16

Днес е Игнажден

Православната църква почита днес паметта на св. Игнатий Богоносец. В народната традиция празникът е известен като Игнажден. Според народните вярвания на Игнажден започват коледните празници, защото се смята, че на този ден започват родилните мъки на Божията майка. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек пръв влезе в дома..

публикувано на 20.12.24 в 06:55