Бутан, малкото кралство в Хималаите, е страна, в която щастието е основно право, което е гарантирано от конституцията. Грижа за това всички да бъдат щастливи задача има Министерството на щастието. Това припомни пътешественикът Пламен Узунов. Щастието се крепи на четири основни стълба. Водещо е житейското правило да живееш природосъобразно, да опазваш околната среда. В Бутан е забранено убиването на животни. За тези, които консумират месо, има внос от Индия. Човек не може да бъде щастлив, ако унищожава природата, това е вътрешното убеждение на всеки бутанец, разказва впечатленията си Узунов. Страната осигурява на места безплатно електричество, за да се пазят горите, допълни той.
Човек не може да бъде щастлив и ако не спазва традициите, не може да е дърво без корен. Това е друг от принципите за благоденствие, разказа той. За да не забравят откъде са тръгнали, хората в Бутан носят традиционни облекла в работното си всекидневие, обясни пътешественикът.
За да могат хората да живеят добре трябва да разчитат на мъдро управление. Страната от абсолютна монархия преди 16 години се превръща в парламентарна демокрация с конституционна монархия. Мотивите на краля са, че не може държавата да зависи само от един човек. Правителството обаче трябва да се придържа към принципите, за да може да бъде постигнато щастие за всички, разказа още Узунов.
Чуйте разговора на Даниела Стойнова с Пламен Узунов:
Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -„Орлова..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..
Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна. Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов. Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..
На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..